Rozhovor s Kasparovem: Putin chce vládnout jako Stalin

Roman Staněk
31. 3. 2008 11:35
Opoziční politik a šachista o situaci v Rusku
Podle mne je otázka "radaru" irelevantní téma pro ruskou bezpečnost, v porovnání například se vstupem Ukrajiny nebo Gruzie do NATO. To je opravdu závažný problém."
Podle mne je otázka "radaru" irelevantní téma pro ruskou bezpečnost, v porovnání například se vstupem Ukrajiny nebo Gruzie do NATO. To je opravdu závažný problém." | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Hluboká nad Vltavou - Šachový velmistr a vůdce ruské opozice přijel v neděli do České republiky, aby zde sehrál exhibiční šachovou partii s 26 hráči najednou.

Při této příležitosti se na zámku Hluboká setkal také s prezidentem Václavem Klausem. Během následující tiskové konference bez váhání odpovídal jak na ožehavé otázky související s ruskou politickou situací, tak na zajímavosti ze svého šachového života.

Co bylo předmětem schůzky s prezidentem Klausem? Hovořili jste také o antiraketové základně?

Prezident se chtěl dovědět více o současné situaci v Rusku. Chtěl slyšet mé názory na zahraniční politiku Putinova režimu i na aktuální téma raketové obrany. Ta, stejně jako další ožehavá témata Kosova nebo Íránu, Putin vždy rád využívá, aby odváděl pozornost od vlastních problémů. Podle mne je otázka "radaru" irelevantní téma pro ruskou bezpečnost, v porovnání například se vstupem Ukrajiny nebo Gruzie do NATO. To je opravdu závažný problém.

Jaký je Váš názor na povolební situaci v Rusku? Co si myslíte o vztahu Putina s Medveděvem?

Sám dost pochybuji o tom, že si Putin a Medveděv vůbec uvědomují tyto podivné vztahy, které mezi nimi jsou. Výběr Medveděva za "následníka" a jeho jmenování prostřednictvím březnových voleb bylo vedeno prioritami současné ruské vládnoucí elity. Cílem je legitimizovat mnohamiliardové investice ruských elit v cizině. Myslím, že v České republice je přítomnost takovýchto investic také dobře viditelná. Medveděv se svými liberálními postoji byl ideální volbou. Má situaci uklidnit, aby tyto multimiliardové investice nebyly v ohrožení.

Jaké jsou Medveděvovy plány, co se týče domácí politiky?

Co se týče domácí politiky, neočekávám žádné zlepšení, alespoň v nejbližší době. První měsíc jeho vlády byl provázen masivním útokem na opozici. Poprvé během mnoha let byli političtí aktivisté označování za zločince. Je-li to pouze chvilková záležitost, nebo tak má vypadat nové politické klima v Rusku, to se ještě uvidí. Putinovým snem vždy bylo vládnout jako Stalin a žít jako Abramovič.

Jaká je současná situace ruské opozice?

Situace se zlepšuje, protože už máme skutečnou opozici. Mnoho let jsme měli pouze iluzi. Byla to loutková opozice, kterou Kreml využíval ke svým zájmům. Největším úspěchem naši koalice Jiné Rusko bylo, že jak levicové, tak pravicové strany hrají podle pravidel Kremlu a přesto dokázaly vytvořit politický prostor, který není s to Kreml ovlivňovat. Je důležité, že si napříč politickým spektrem vytváříme pevnou základnu s názorem, že liberální demokracie je pro Rusko jediným vhodným řešením. A to je významný krok vpřed. Teď i levicoví radikálové uznávají, že lidská práva a svobody mají ohromnou cenu. Pokud přijde ekonomická krize (což je dost možné, pokud analyzujeme skutečná data a ne ta vydaná kremelskou propagandou), ruská veřejnost začne hledat alternativy. Mluvčí ruského parlamentu jednou řekl: parlament není místo k diskuzím. Takže my takovéto místo vytváříme.

Kasparov je zvyklý hrát na více frontách:
Kasparov je zvyklý hrát na více frontách: | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Proč myslíte, že příjde ekonomická krize?

Ceny stoupají. Inflace byla loni 12 procent a v lednu najednou 2,5 procenta. Rozdíl mezi bohatými a chudými se každým dnem zvětšuje. Myslím, že maximálně 15 procent Rusů profituje ze současné tzv. kvetoucí ekonomiky, ale i tito lidé začínají mít obavy kvůli bankovní krizi. Velká část této "prosperity" byla vytvořena pomocí vypůjčených peněz. Ruský dluh dosahuje 400 miliard dolarů. Kvůli problémům s likviditou se vláda rozhodla zachránit banky tím, že do nich pumpuje další peníze. Takže je jasné, co se stane s inflací. Před pár dny například přišli s prohlášením o regulaci cen jako z dob Sovětského svazu. Od května chce vláda regulovat ceny chleba, másla, mléka nebo cukru. To jasně ukazuje nestabilitu ekonomického systému. Do této doby režim žádné krizi nečelil.

Co je tedy podle Vás potřeba změnit?

Rádi bychom opět nastartovali demokratický proces v Rusku. Je nutné omezit pravomoci prezidenta na úkor parlamentu. Přenést politickou i ekonomickou moc do regionů a vytvořit tak skutečnou federaci. Považujeme za reálné uspořádat volby jak soudců, tak náčelníků regionální policie. Požadujeme obnovení všech svobod omezovaných Putinovým režimem. Jsou nutné sociální reformy. Sto nejbohatších Rusů vlastní větší majetek, než je HDP celého Ruska. A to v té stovce nejsou lidé jako Putin nebo Lužkov (starosta Moskvy, pozn. redakce). Je třeba investovat do vlastní země a ne pouze v zahraničí. Podle statistického úřadu je po osmi letech Putinovy vlády v zemi méně asfaltových silnic než za SSSR. To proto, že se žádné nové nestaví a staré chátrají.

Jakým problémům opozice nejvíce čelí?

Problém už nepředstavuje vláda, ale strach ruské veřejnosti, že jakákoliv změna s sebou vždy přináší negativní následky. To není po tom, co se stalo po rozpadu Sovětského svazu, ale nic překvapujícího.

Jak se dají šachové schopnosti využít v politice?

Nedávno jsem o tom napsal knížku. Mnozí se domnívají, že můj šachový styl je v přímém rozporu s mou politickou praxí. Mojí výhodou bylo, že jsem dokázal rozebrat vlastní chyby. Vždy jsem byl schopný svou pozici hodnotit velmi objektivně. Pokud je ta pozice slabá, je třeba se bránit a ne se střemhlav vrhat do útoku. Řekl bych, že tato moje šachová zkušenost se stala klíčovou při budování nové ruské opozice.

Neuvažoval jste o tom, že se vrátíte k profesionální kariéře?

Kremlská propaganda neustále oznamuje, že by se to mělo stát. Tvrdí: Kasparov utrpěl fiasko v politice a teď se chce vrátit k šachu. Ostatně i tato exhibice v Hluboké byla prokremelským tiskem označována jako důkaz pro toto tvrzení. Jenže já jsem svou profesionální šachovou karieru ukončil. Přesto exhibice budu hrát dále. Jde o to, že se chci dívat hlavně kupředu, nikoliv zpátky.

 

Právě se děje

Další zprávy