Bez označení jste terorista. Rozhovor s prezidentem Estonska

Martin Ehl
10. 6. 2014 20:35
Prezident Toomas Hendrik Ilves patří k nejhlasitějším kritikům ruského počínání na Ukrajině. Některé evropské země podle něj zapomněly, jaké to je být frontový stát.
Britský princ Harry naslouchá estonskému prezidentovi Hendriku Ilvesovi během vojenského cvičení v Polgaste.
Britský princ Harry naslouchá estonskému prezidentovi Hendriku Ilvesovi během vojenského cvičení v Polgaste. | Foto: Reuters

Praha - Západní politici musí přestat žít v iluzi, že se nic neděje, tvrdí v rozhovoru pro Hospodářské noviny estonský prezident Toomas Hendrik Ilves.

Během nynější ukrajinské krize se Ilves - spolu s polským ministrem zahraničí Radoslawem Sikorským - stal  nejvýraznějším obhájcem zájmů členských států Evropské unie a NATO hraničících s Ruskem a Ukrajinou.

Toomas Hendrik Ilves
Toomas Hendrik Ilves | Foto: Reuters

Ilves kritizuje západní Evropu, že v porovnání s USA nedělá nic, aby čelila ruské agresi.

HN: Estonský generál Terras nedávno řekl, že recept na příchod "zelených mužíků" do Estonska je jednoduchý: zastřelte prvního a druhý už nepřijde. Opravdu by vaši pohraničníci stříleli?

Nevím, naši pohraničníci jsou v zásadě policisté. Ale podstatné je, že pokud nemáte vyhlášenou válku a nemáte žádné označení na uniformě, tak jste terorista.

HN: Je takový incident možný, v Narvě nebo někde jinde?

O tom pochybuji. Proč by to někdo podporoval? Kvůli volnému pohybu pracovní síly na Kamčatku? Vzdát se eura kvůli rublu? Průměrná mzda horníka v Donbasu je 200 eur. Průměrná mzda horníka v Estonsku jsou dva tisíce.

Estonský prezident Hendrik Ilves s estonskými a britskými vojáky.
Estonský prezident Hendrik Ilves s estonskými a britskými vojáky. | Foto: Reuters

HN: Cítíte se vy osobně nebo Estonci jako národ v současné situaci ohroženi?

Řekněme to takto: Když slyšíme tu rétoriku, tak je člověk znepokojen. Ohrožen je možná příliš silné slovo.

Jak dlouho jsme podobné výroky přecházeli a nevšímali si jich? Minulý týden Putinův vyslanec Sergej Markov hrozil Finsku a Švédsku jadernou válkou. Když takových vyjádření člověk slyší hodně, tak si řekne, že by byl blázen, kdyby nedělal nějaká preventivní opatření.

HN: Je realistické očekávat od USA, že pošlou dvě brigády do Polska či jinam do střední Evropy?

Minulý týden před setkáním s prezidentem Barackem Obamou jsem si dělal malý výzkum. Hledal jsem, jaká byla odpověď NATO a západní Evropy v srpnu 1968.

Spojené státy a Velká Británie už plánovaly, že stáhnou jednotky z kontinentu. A Německo, tehdy frontový stát, dělalo všechno možné, aby tomuto stažení zabránilo. Byla to politická bitva, cítili se tehdy ohroženi, protože se cosi špatného dělo v těsném sousedství.

A tohle těsné sousedství se teď posunulo. Některé země zapomněly, jak to vypadá být takovým frontovým státem.

Celý rozhovor s estonským prezidentem najdete ve středečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy