Brexitovému zvonění na Big Benu patrně odzvonilo. Vybrané peníze nelze použít

Zahraničí Zahraničí
17. 1. 2020 17:04
Brexitové zvonění na nejslavnějších britských hodinách, k němuž vyzval premiér Boris Johnson, se patrně neuskuteční. Peníze, které Britové shromáždili v crowfundingové kampani, aby se mohl restaurovaný londýnský Big Ben v okamžiku odchodu království z EU rozeznít, kvůli parlamentním pravidlům o finančních darech nelze použít. Server The Telegraph napsal, že celá kampaň se tak změnila ve frašku.
Ulice v Londýně, Británie, Anglie, taxi, Big Ben - ilustrační foto.
Ulice v Londýně, Británie, Anglie, taxi, Big Ben - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kampaň byla na na webu Go Fund Me spuštěna teprve ve čtvrtek poslancem Markem Francoisem a iniciativou StandUp4Brexit. Vydělala už přes 150 tisíc liber (asi 4,5 milionu korun). Lidé tak za jediný den vybrali více než čtvrtinu z požadované částky půl milionu liber. Přispěly na ni už tisíce lidí z několika desítek zemí.

Foto: Reuters

Výbor Dolní sněmovny (The House of Commons Commission, pozn. red.), který o tom v noci na pátek informoval, se záhy dostal pod palbu kritiků. Osočují ho z toho, že je příliš "prounijní".

Výbor se brání tím, že premiér Johnson si měl předem zjistit pravidla, než Brity vyzval, aby zvonění zafinancovali. Všechno totiž výrazně prodražuje fakt, že slavná věž s hodinami v tuto chvíli prochází rozsáhlou mnohamilionovou rekonstrukcí.

O případných změnách, které by umožnily peníze z crowfundingové sbírky použít, by musela hlasovat Dolní sněmovna. Ani tak by ale k rozeznění Big Benu dojít nemuselo. Podle The Telegraph zdroje z premiérova okolí tvrdí, že není vůbec jisté, že by se práce na Big Benu stihly dostatečně urychlit natolik, aby mohly hodiny okamžik brexitu skutečně odbít.

"Jedná se o záležitost Sněmovny, která naznačila, že peníze, které na to veřejnost vybrala, nepřijme. Premiér se soustředí na vládní plány k 31. lednu," komentoval situaci Johnsonův mluvčí.

V případě, že je nebude možné využít, budou peníze podle StandUp4Brexit věnovány na charitu pro veterány.

Celou zamotanou situaci spustila žádost šedesáti konzervativních poslanců, kteří výbor požádali, aby mohl o brexitové noci Big Ben odbít. Jenže výbor v pondělí uvedl, že vzhledem k probíhající rekonstrukci by se náklady na jedno odbytí vyšplhaly na těžko obhajitelných 500 tisíc liber, protože by se mimo jiné musela znovu vystavět právě rekonstruovaná podlaha pod zvonem.

Premiér Boris Johnson nicméně finanční nákladnost jako argument odmítl a vyzval veřejnost, aby pomohla.

Zvon kvůli rekonstrukci věže v podstatě mlčí už od roku 2017, rozezněl se pouze při výjimečných oslavách, například na Nový rok, připomněla agentura Reuters.

Jako Big Ben se hovorově označuje věž v severovýchodní části budovy Westminsterského parlamentu stehně jako zvon, který se oficiálně jmenuje Velký zvon (The Great Bell).

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy