Rozdělený New York vyhlíží nového šéfa. Chce demokrata

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
5. 11. 2013 13:40
Za republikána Bloomberga město zkrásnělo. Přibylo ale chudých.
Bill de Blasio se svou ženou Chirlane McCrayovou.
Bill de Blasio se svou ženou Chirlane McCrayovou. | Foto: Reuters

New York - Skoro 25 let čekali američtí demokraté na to, až znovudobyjí New York. Až do dneška.

Volby starosty, které se konají v úterý, mají totiž jediného favorita. Kandidáta Demokratické strany Billa de Blasia.

Průzkumy mu předpovídají drtivé vítězství. Televize NBC věští de Blasiovi 65 procent hlasů (a jeho republikánskému protikandidátovi 24 procent), list The New York Times dokonce 68 procent (ku 23 procentům).

Foto: Reuters

Kosmopolitní New York je baštou demokratů odedávna. Volby starosty tu ale strana vyhrála naposledy v roce 1989, kdy za ni kandidoval David Dinkins. Big Apple v něm získal svého prvního (a dosud jediného) afroamerického šéfa v historii.

Po něm už žezlo převzali silní republikáni. Rudolph Giuliani, kterého časopis Time vyhlásil po teroristických útocích 11. září 2001 "Osobností roku 2001". A před dvanácti lety pak Michael Bloomberg.

Ten byl starostou třikrát po sobě, nejprve jako republikán, pak coby nezávislý. Počtvrté už se šéfem metropole stát nesmí.


Krásné, ale jen pro někoho

Kandidovat na starostu po Bloombergovi není snadné. Miliardář město zdárně provedl dvěma recesemi, nechal vybudovat síť cyklostezek, otevíral parky, prosadil zákaz kouření, vylepšil školy i výuku.

Město je díky úspěšnému podnikateli také mnohem bezpečnější. Zatímco dřív New York šokoval vysokým počtem vražd, teď má nejnižší zločinnost ze všech amerických metropolí.

Foto: Reuters

I proto skoro polovina Newyorčanů v průzkumech veřejného mínění říká, že je s Bloombergovou érou spokojena, nebo velmi spokojena.

"New York je dnes mnohem lepší místo pro život než před deseti lety, to je fakt," potvrzuje Sam Roberts, reportér The New York Times. "Bujela tu kriminalita, všude byly slumy a opuštěné domy," vzpomíná na doby minulé.

Ekonomický vzestup města měl ale i stinné stránky. Výrazně například vzrostl počet bezdomovců.

Armáda bezdomovců

V New Yorku je momentálně kolem 50 000 lidí, kteří hledají nocleh v nouzových ubytovnách, z toho 21 000 dětí. Za dvanáct let Bloombergovy vlády vzrostl jejich počet o 65 procent.

Žebrající bezdomovec v centru Los Angeles, v Kalifornii.
Žebrající bezdomovec v centru Los Angeles, v Kalifornii. | Foto: Reuters

"Mezi bezdomovci v New Yorku jsou většinou rodiny a děti," upozorňuje Patrick Markee z organizace Koalice pro bezdomovce (Coalition for the Homeless). "Ještě nikdy jsme tady ve městě neměli tolik bezdomovců jako teď," řekl v rozhovoru pro rozhlasovou a televizní stanici Deutsche Welle.

Zatímco na prestižní 740 Park Avenue žije nejvíce miliardářů na světě, nedaleký Bronx patří k nejchudším volebním okrskům ve Spojených státech.

Podle expertů žije pod hranicí chudoby 45 procent Newyorčanů. A právě to je šance pro demokrata Billa de Blasia.

Jako newyorský ombudsman jejich příběhy dobře zná. A tak na nich postavil celou svou předvolební kampaň.

Symbol voleb? Afro účes

"Bez drastické změny směru a bez hospodářské politiky, která bude bojovat s nerovností a znovu obnoví naši střední třídu, budou znát příští generace naše město jen jako hřiště bohatých," zdůrazňoval v televizních debatách i na předvolebních mítincích.

Newyorčané na de Blasiovu kritiku slyší. A to i ti, kteří domov a práci mají. Chudoba totiž ve městě začíná být vidět.

Bill de Blasio slibuje, že bohaté náležitě zdaní. Za vybrané peníze chce postavit byty, které si budou moci dovolit i nejchudší.

Jeho protikandidát, republikán Joe Lhota, před volbami zdůrazňoval hlavně potírání kriminality, což ale - jak bylo řečeno - dobře zvládl už jeho předchůdce.

Republikán Joe Lhota (vlevo) s bývalým starostou Rudym Giulianim.
Republikán Joe Lhota (vlevo) s bývalým starostou Rudym Giulianim. | Foto: Reuters

Lhota v jednom z rozhovorů uvedl, že "rodina z otcovy strany je česká" a že "dědeček z matčiny strany byl Ital a babička Židovka". De Blasio má německo-italské kořeny a za ženu černošku Chirlaine McCrayovou.

Symbolem de Blasiovy kampaně se stal - podle kadeřníků "dokonalý" - afro účes. Nenosí ho však politik, nýbrž jeho 15letý syn. Otci před volbami pomáhal, svého tátu chválil i v předvolebních televizních spotech.

 

Právě se děje

Další zprávy