reklama
 
 

Rozdělení Kosova ? Není to vyloučené

12. 8. 2007 21:00
Zástupci USA, Ruska a EU jednají v Prištině

Priština - Diplomatičtí zástupci takzvané kosovské trojky, tedy USA, Ruska a Evropské unie, nevylučují rozdělení provincie
mezi obě v ní žijící národnosti, pokud se na tom Srbové a Albánci dohodnou.

Tento výsledek dnešního jednání trojky v Prištině je posunem. Dosud totiž hlavně EU a USA dělení provincie vylučovaly. Je to současně tlak na Albánce, kteří stále požadují okamžité osamostatnění celé provincie.

Nic není vyloučeno

"Kosovská trojka ze zásady vždy byla připravena přijmout každé řešení, na němž by se obě strany dohodly. Lze do toho zahrnout všechny možnosti včetně rozdělení," řekl dnes na tiskové konferenci po jednání zástupce Evropské unie, německý diplomat Wolfgang Ischinger.

Na výslovný dotaz, zda to znamená souhlas s případným rozdělením území Kosova na dvě části, odpověděl: "Ano, pokud to tak obě strany budou chtít."

Západní diplomaté svůj dosavadní odpor proti dělení provincie odůvodňovali tím, že takový postup by povzbudil k separatismu etnické Albánce v srbském údolí Preševa a v sousední Makedonii.

Albánci Srbům slibují autonomii

Kosovští Albánci dosud rozdělení provincie odmítají a požadují její osamostatnění podle návrhu zprostředkovatele OSN Marttiho Ahtisaariho, tedy poskytnutí omezené suverenity pod mezinárodním dohledem.

Srbům žijícím na menší části kosovského území slibují autonomii. Dohled by měla mít EU.

Ahtisaariho plán ale v Radě bezpečnosti zablokovalo Rusko hrozbou veta a Západ hledá nový kompromis. Jeho nalezení zatím brzdí reprezentace kosovských Albánců, která odmítá jiné řešení než kontrolované osamostatnění celého území.

Zatímco etničtí Albánci trvají na úplné nezávislosti Kosova na Bělehradu, Srbsko si chce svou "historickou" provincii udržet ve státním svazku.

autor: čtk, Red Zah | 12. 8. 2007 21:00

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama