Nixonova rezignace i zdánlivá pohoda 11. září. Přelomové snímky americké historie

Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
23. 11. 2024 16:16
Ve Spojených státech se v lednu po čtyřech letech vrátí k moci republikán Donald Trump. Podle mnohých expertů je americká společnost nebývale rozpolcená. Deník The Guardian publikoval výběr snímků z fotoknihy Magnum America autorů Petera van Agtmaela a Laury Wexlerové, které zachycují přelomové momenty americké historie, z nichž některé podle listu dokládají, jak byla země rozdělená už tehdy.

Výběr deníku The Guardian je k vidění zde.

90. léta: Thomas Höpker

Německý fotograf Thomas Höpker zachytil 11. září 2001 pětici mladých lidí sedících na břehu East River v brooklynské čtvrti Williamsburg, zatímco za jejich zády stoupá k nebi kouř z hořících mrakodrapů Světového obchodního centra. Snímek působí dojmem, že si na něm skupinka lidí bezstarostně povídá, zatímco USA čelily sérii koordinovaných teroristických útoků. 

Höpker své dílo zveřejnil až o pět let později a tehdy vyvolal bouřlivé debaty o povaze americké společnosti. Kritici namítali, že snímek vyjadřuje lhostejnost vůči obrovské tragédii. Sám fotograf přiznal, že fotku považoval za nejednoznačnou a matoucí, a proto také váhal s její publikací. Později do události promluvil Walter Sipser, který je na snímku se svou přítelkyní. Uvedl, že šlo o náhodné setkání lidí, které spojila mimořádná situace. Odmítl interpretaci, že by působili lhostejně, a zdůraznil, že stejně jako všichni ostatní byli teroristickými útoky hluboce otřeseni.

 

Právě se děje

Další zprávy