Klíčová schůzka o migraci. Orbán míří za neoblíbenou Merkelovou, čeká ho i spojenec Seehofer

Martin Novák Martin Novák
5. 7. 2018 6:30
K Viktoru Orbánovi chovám mnoho sympatií, řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Kancléřka Angela Merkelová jeho názor nesdílí.
Viktor Orbán a Angela Merkelová.
Viktor Orbán a Angela Merkelová. | Foto: ČTK

Berlín - Jestliže Angela Merkelová zastává liberální přístup k migraci, jejím protipólem je maďarský premiér Viktor Orbán.

Postavil na maďarských hranicích plot, prosadil kriminalizaci lidí pomáhajících migrantům a svoji politiku obhajuje jako záchranu maďarské a evropské kultury.

Oba politici se ve čtvrtek sejdou v Berlíně. Téma? Samozřejmě migrace. Shodu hledat musí, i když každý stojí jinde.

Vláda v Berlíně chce žadatele o azyl soustřeďovat v takzvaných tranzitních centrech u rakouských hranic. Na tomto kompromisu se dohodla Merkelová s ministrem vnitra Horstem Seehoferem a politici tak zažehnali vládní krizi.

Merkelová ale chce dohodu i s vládami zemí Evropské unie, kterých by se týkalo případné navracení odmítnutých žadatelů o azyl. Se Španělskem a Řeckem se už dohodla, s Rakouskem a Maďarskem ještě ne.

"Jsem ochoten jednat s Angelou Merkelovou o bilaterální azylové dohodě. Ale nejdříve se musí dohodnout Německo s Rakouskem a pak Rakousko s námi," řekl Orbán před cestou deníku Bild.

Maďarský premiér považuje Merkelovou za viníka takzvané migrační krize kvůli tomu, že uprchlíkům v roce 2015 otevřela německé hranice. Kancléřka naopak tvrdí, že tím vyhověla žádostem Budapešti a Vídně.

Pro maďarského premiéra tak bude ve čtvrtek pravděpodobně mnohem příjemnější setkání s ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Předseda bavorské CSU a bývalý bavorský premiér je mu v otázkách přístupu k migraci bližší.

V lednu například Seehofer prohlásil, že k Orbánovi chová velké sympatie a chápe jeho požadavek, aby Evropská unie finančně přispěla na stavbu maďarského plotu.

Podobně rozděluje Orbán i rakouskou politickou scénu. Zatímco vládní krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) jej považuje za skvělého státníka, opoziční sociální demokraté ho kritizují jako autokrata.

Jeden z poslanců FPÖ se dokonce rozčílil na rakouskou veřejnoprávní televizi, že o maďarských parlamentních volbách informovala zkresleně v neprospěch Viktora Orbána.

Ten parlamentní volby 8. dubna jasně vyhrál a v parlamentu má ústavní dvoutřetinovou většinu.

Podívejte se na rozhovor: Orbán je pro Maďary otcem národa, kampaň opozice byla sebedestruktivní.

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy