Rozčilují Kreml i Asada. Ruská propaganda tepe do syrských záchranářů, trollové je spojují s terorem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 4. 2018 7:17
Bílé přilby, dobrovolnická organizace syrských záchranářů, se staly terčem ruské propagandy. Trollové na ně cílí už téměř tři roky.
Bílé přilby působí v Sýrii od roku 2012.
Bílé přilby působí v Sýrii od roku 2012. | Foto: Reuters

Damašek - Minulý týden dobrovolníci z organizace Bílé přilby upozornili na chemický útok na civilisty v syrské Dúmě. Rusko je vzápětí osočilo, že si jej vymysleli, aby vytvořili záminku pro útok na Sýrii vedený Spojenými státy.

Video z údajného útoku se nejprve objevilo na sociálních sítích, odkud ho převzala snad všechna světová média i významné agentury. Přesto, že nebylo jasné, kdo záběry pořídil. Později se jako autor přihlásily právě Bílé přilby. I proto na ně míří ostrá dezinformační kampaň ze strany Ruska, která organizaci spojuje dokonce s teroristy.

Video: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil:

Sýrie, Dúmá: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil | Video: Reuters

Podle ruského ministerstva obrany minulý týden dobrovolníci, kteří zachraňují přeživší z vybombardovaných domů, společně s Velkou Británií chemický útok zinscenovali.

Obvinění padlo v předvečer amerického útoku na Sýrii, ke kterému se Británie spolu s Francií připojila. Bílé přilby s nimi na tom měly spolupracovat. "Máme důkazy o tom, že je Británie přímo zapojena do této provokace," prohlásil v pátek mluvčí ruského ministerstva obrany. Moskva si je podle něj jistá, že byly Bílé přilby na začátku dubna pod velkým tlakem.

Svědectví, která se Moskvě ani Damašku nehodí

Ruská propaganda podle britského listu Guardian cílí na Bílé přilby od září roku 2015, kdy se Moskva do války v Sýrii aktivně zapojila a postavila se na stranu prezidenta Bašára Asada.

Pomocí dezinformační kampaně na internetu a konspiračních teorií je spojuje s islamistickými radikály z organizace al-Káida. Jsou do ní zapojeni trollové, falešné účty na Twitteru, které byly zablokované už například kvůli šíření dezinformací týkajících se ruského vměšování do amerických prezidentských voleb, ale také vysoce postavení lidé promlouvající do celostátních médií a oficiální státní úředníci.

Bílé přilby kromě toho, že pomáhají zachraňovat životy civilistů, také informují svět o tom, jak válka v Sýrii skutečně vypadá. "To je věc, která rozčiluje nejen Asadův režim a ruské úřady, ale také mnoho propagandistů, kteří pro ně pracují," cituje deník Kristyana Benedicta z Amnesty International (AI).

Lidskoprávní organizace jako AI díky práci Bílých přileb dokážou mapovat následky útoků a zjistit, jestli byla jejich cílem vojenská stanoviště nebo obydlené oblasti. "A to má opravdu negativní dopad na válečný příběh Sýrie a Ruska," upozornil Benedict.

Uzavřená válka

Dezinformacím nahrává i další okolnost - Sýrie je pro většinu novinářů uzavřená, a tak média pracují jen s informacemi, které se k nim dostanou z druhé ruky. Reportéři se na bojiště takřka nedostanou.

Významným zdrojem informací jsou proto místní lidé, kteří záběry a fotografie sdílejí na internetu a sociálních sítích. Nemožnost nezávisle ověřit každý zdroj ale vytváří ornou půdo pro nejrůznější manipulace a propagandu.

Bílé přilby (známé také pod názvem Syrská civilní obrana) v občanskou válkou zmítané zemi působí už od roku 2012. Patří k nim zhruba 3000 lidí - bývalých hasičů, učitelů, zkrátka obyčejných civilistů. Mají blíže k povstalcům proti Asadovu režimu, protože právě před šesti lety začaly vládní síly ztrácet území na úkor Svobodné syrské armády a začaly bombardovat civilní cíle na těchto územích. Právě tam se poprvé objevily Bílé přilby.

Od té doby pomáhají zachraňovat obyvatele rozbombardovaných domů. Jsou první, kdo spěchá na místa zasažená nálety. Pátrají po raněných a riskují přitom vlastní životy. Jejich moto zní: "Zachránit jeden lidský život znamená zachránit celé lidstvo." Předloni byla organizace nominována na Nobelovu cenu míru a dokument o její práci získal loni Oscara.

Video: Oběti zvracely, popisuje chemický útok lídr Bílých přileb

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy