Předtím a potom v nejhorším místě války. Satelity odhalily zkázu Bachmutu

pru pru
6. 1. 2023 16:27
Satelitní snímky, které zveřejnila tento týden firma Maxar Technologies, ukazují, jak se těžce ostřelovaný Bachmut na východě Ukrajiny od srpna proměnil. Z jeho některých částí se stala jen pustina bez života, z obytných bloků zbyly mnohdy pouze hromady trosek a betonu a kdysi travnaté pláně se proměnily v rozbombardovaná prostranství s jednou dírou v zemi vedle druhé.
Satelitní snímky ukazují, jak se těžce ostřelovaný Bachmut na východě Ukrajiny od srpna proměnil. | Video: Reuters

Americká společnost pořídila nejnovější snímky východoukrajinského města na počátku ledna. Společně s tím pro srovnání zveřejnila i fotografie, které získala na počátku srpna ještě před začátkem těžkého ostřelování vedeného Rusy. Na nových záběrech je patrné, jak velké škody na domech, půdě a infrastruktuře několikaměsíční bombardování způsobilo. 

Většina obytných čtvrtí je podle snímků srovnaná se zemí, domy nemají střechy a zbyly z nich jen doutnající trosky. Zelená pole a lesy jsou pryč a místo toho Bachmut obklopuje jen hnědá zem s nekonečným počtem děr od raket. Most přes řeku je zničený a některé části města zcela "zmizely" z mapy a nahradila je jen rozbombardovaná prostranství.

Většina civilistů se z Bachmutu, v němž podle slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského "již nezbylo místo pro život", evakuovala. Stále v něm ale zůstává asi 10 tisíc obyvatel, kteří navzdory mrazivým teplotám a nedostatku vody a potravin odmítají svůj domov opustit, informovalo v polovině prosince Rádio Svobodná Evropa.

I když o Bachmut svádí ruské síly boje s ukrajinskými obránci již řadu měsíců, připsaly si za tu dobu jen omezené územní zisky. Město samotné je stále pevně v rukou Ukrajinců. Podle posledních zpráv tam pokračuje dělostřelecká palba z obou stran i navzdory příměří, které od pátečního poledne moskevského času jednostranně vyhlásilo Rusko.

Video: "Dozvěděl jsem se šílené věci." Lidé Bachmut neopustí, i když na ně Rusové pálí vším (15. 12. 2022)

Dobrovolníci pomáhají evakuovat civilisty z Bachmutu | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy