Rozbili jsme velkou korupční síť, hlásí srbská policie. Zadržených je 79 osob

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2015 17:09
Téměř osm desítek osob je podezřelých z korupce, která Srbsko v posledních deseti letech připravila o více než 100 milionů eur. Ve skupině zadržených Srbů je i bývalý ministr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bělehrad - Srbská policie zadržela 79 osob podezřelých z rozsáhlé korupce, která za posledních deset let připravila stát o víc než 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Oznámil to srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović. Ve skupině zatčených je i bývalý ministr srbské vlády a někdejší šéfka protikorupční agentury.

Zatčené osoby, mezi nimiž je podle ministra i několik starostů, se kromě podplácení dopustily zneužívání pravomoci a finančních podvodů. Pět podezřelých je na útěku, v brzké době bude obviněno dalších 39 lidí.

"Jde o zatím největší protikorupční operaci. Náš boj bude veden bez ohledu na politickou příslušnost podezřelých," prohlásil ministr vnitra.

Podle prohlášení srbské vlády je mezi zatčenými Slobodan Milosavljević, bývalý ministr obchodu ve vládě Zorana Djindjiče, srbského premiéra zavražděného v roce 2003. Ve vazbě je i Zorana Markovičová, která v letech 2010-12 stála v čele srbské vládní protikorupční agentury. Uvězněn byl rovněž bývalý generální ředitel největší srbské strojírny.

Vůdce opoziční Demokratické strany Bojan Pajtić označil razii za politicky motivovanou akci, protože větší část zatčených je členy jeho strany. Někteří jsou ale podle vyšetřovatelů i příslušníky vládnoucí Socialistické strany.

Zpráva o rozbití korupční sítě přišla dva týdny poté, co Srbsko otevřelo první dvě kapitoly přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Boj s korupcí je spolu s normalizací vztahů s Kosovem jednou z hlavních podmínek Bruselu pro členství Bělehradu v EU.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy