Rozbili jsme velkou korupční síť, hlásí srbská policie. Zadržených je 79 osob

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2015 17:09
Téměř osm desítek osob je podezřelých z korupce, která Srbsko v posledních deseti letech připravila o více než 100 milionů eur. Ve skupině zadržených Srbů je i bývalý ministr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bělehrad - Srbská policie zadržela 79 osob podezřelých z rozsáhlé korupce, která za posledních deset let připravila stát o víc než 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Oznámil to srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović. Ve skupině zatčených je i bývalý ministr srbské vlády a někdejší šéfka protikorupční agentury.

Zatčené osoby, mezi nimiž je podle ministra i několik starostů, se kromě podplácení dopustily zneužívání pravomoci a finančních podvodů. Pět podezřelých je na útěku, v brzké době bude obviněno dalších 39 lidí.

"Jde o zatím největší protikorupční operaci. Náš boj bude veden bez ohledu na politickou příslušnost podezřelých," prohlásil ministr vnitra.

Podle prohlášení srbské vlády je mezi zatčenými Slobodan Milosavljević, bývalý ministr obchodu ve vládě Zorana Djindjiče, srbského premiéra zavražděného v roce 2003. Ve vazbě je i Zorana Markovičová, která v letech 2010-12 stála v čele srbské vládní protikorupční agentury. Uvězněn byl rovněž bývalý generální ředitel největší srbské strojírny.

Vůdce opoziční Demokratické strany Bojan Pajtić označil razii za politicky motivovanou akci, protože větší část zatčených je členy jeho strany. Někteří jsou ale podle vyšetřovatelů i příslušníky vládnoucí Socialistické strany.

Zpráva o rozbití korupční sítě přišla dva týdny poté, co Srbsko otevřelo první dvě kapitoly přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Boj s korupcí je spolu s normalizací vztahů s Kosovem jednou z hlavních podmínek Bruselu pro členství Bělehradu v EU.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy