Rovnost pohlaví? Boduje Skandinávie, Češi zaostávají

Pavel Vondra
12. 11. 2008 17:43
V prosazování rovnosti pohlaví mají Češi značné rezervy

Ženeva/Praha - Pokud jde o prosazování rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, nemají skandinávské země - a sever Evropy obecně - ve světě konkurenci.

Potvrzuje to i aktuální podoba tzv. Gender Gap Indexu, který každoročně sestavuje tým odborníků sdružený kolem Světového ekonomického fóra (WEF).

Autoři v něm podrobně zkoumají, nakolik je princip rovných příležitostí uplatňován ve sféře zdravotní péče, vzdělání, ekonomické participace a politické účasti.

V žebříčku figuruje celkem 130 států a do první desítky se mezi země ze severu Evropy vklínily jen Nový Zéland a Filipíny na pátém a šestém místě.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Moniky Ladmanové, která se zabývá oblastí rovných příležitostí pro ženy a muže

Nevyužitý potenciál

Přestože z výsledků jasně vyplývá, že v odstraňování nerovnosti mezi pohlavími mají stále značné rezervy i ty nejúspěšnější státy, došlo podle autorů šetření meziročně k pokroku u rovných dvou třetin zemí.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová bývá tradičně jedinou ženou na setkáních hlav států jihovýchodní Asie. I proto její zemi patří v celosvětovém hodnocení genderové rovnosti šesté místo
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová bývá tradičně jedinou ženou na setkáních hlav států jihovýchodní Asie. I proto její zemi patří v celosvětovém hodnocení genderové rovnosti šesté místo | Foto: Reuters

"Svět jako celek dokázal už zhruba z 95 procent odstranit rozdíly mezi pohlavími, pokud jde o dostupnost zdravotní péče, z 90 procent diskriminaci ve vzdělání, ze 60 procent v ekonomické participaci, ale jen ze 16 procent nerovnost v participaci politické," konstatovala Saadia Zahidiová, ředitelka programu pro ženský leadership při WEF.

"Co z toho vyplývá? Že zatímco jsou ženy už téměř stejně zdravé a vzdělané jako muži, nejsou jejich schopnosti stejně zhodnocovány v hospodářské sféře a v politice. Přitom je více než zřejmé, že konkurenceschopnost a potenciál každé země, která nedokáže pořádně využít polovinu svých lidských zdrojů, nutně utrpí," dodala.

Navíc podle Zahidiové zůstává otázkou, nakolik dosažené výsledky zrelativizuje probíhající finanční krize, která se do zpracovávaných dat nestačila promítnout.

"Historická zkušenost z podobných globálních hospodářských otřesů je taková, že jsou to zpravidla ženy, kdo na takový vývoj doplácí víc - například ztrátou zaměstnání, ačkoli jsou to právě momenty, jako je tento, kdy by do řešení velkých krizí měly být ženy zapojeny mnohem více," uvedla Saadia Zahidiová.

Infobox

Muži a ženy

Gender Gap Index 2008

Pořadí od nejlepšího k nejhoršímu

 • 1. Norsko 0.8239
 • 2. Finsko 0.8195
 • 3. Švédsko 0.8139
 • 4. Island 0.7999
 • 5. Nový Zéland 0.7859
 • 6. Filipíny 0.7568
 • 7. Dánsko 0.7538
 • 8. Irsko 0.7518
 • 9. Nizozemsko 0.7399
 • 10. Lotyšsko 0.7397
 • ...
 • 69. ČR 0.6770
 • ...
 • 128. Saúd. Arábie 0.5537
 • 129. Čad 0.5290
 • 130. Jemen 0.4664

Zdroj: WEForum

 

Češi zaostávají

Česká republika zaznamenala v letošním žebříčku další propad. Za poslední dva roky se propadla z 53. místa na nynější 69., daleko za Mongolsko, Rusko či Kazachstán.

Podle absolutních čísel se sice situace v České republice soustavně zlepšuje, pokrok je ale výrazně pomalejší než ve většině ostatních zemí. Například Francie díky zřetelnému zapojování žen do rozhodovacích procesů již třetí rok v řadě v žebříčku raketově stoupá a ze 70. příčky v roce 2006 přespurtovala Česko na nynější 15. místo.

Říjnové volby do Senátu sice přinesly v tomto směru pokrok, když se podíl žen v horní komoře českého parlamentu zvýšil z 13,5 na 17 procent, podle Jany Smiggels Kavkové, politoložky z občanského sdružení Fórum 50%, by však bylo předčasné vyvozovat z toho jasné závěry. "Neočekávám, že by se v dohledné době situace nějak výrazně zlepšila, pokud nebudou na úrovni politických stran schváleny konkrétní kroky vedoucí k posílení postavení žen v mocenských strukturách," řekla Kavková v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"V současné době ze všech politických subjektů uplatňuje centrálně na svých kandidátkách princip rovnosti šancí pouze Strana zelených a jistou snahu mají na regionální úrovni i levicové strany, tedy sociální demokracie a komunisté. Zato u ODS a KDU-ČSL je situace zoufalá a nemyslím, že je zde nějaká naděje na zlepšení," domnívá se politoložka.

Je to přitom právě politická participace žen, kde Česko nejvíce zaostává (je až 88.). O moc lépe se mu ale nevede ani v kategorii ekonomické participace (68.), zatímco u vzdělání se dělí o první a u zdraví o 38. příčku.

Kompletní znění dnes zveřejněné zprávy v anglickém originálu i s podrobnými tabulkami najdete ZDE.


 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 41 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 52 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy