Rovnost mužů a žen? Česko se opět propadlo, je až 83.

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
25. 10. 2013 19:50
Nejlepší situace je na Islandu, Česká republika propadla od roku 2006 o 30 míst.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice. | Foto: Aktuálně.cz

Ženeva - Rozdíly v příležitostech mezi muži a ženami pomalu mizí, naznačuje studie Světového ekonomického fóra (WEF).

Jen od loňského roku si polepšilo 86 ze 136 sledovaných států. A za posledních sedm let se situace podle spoluautorky zprávy Sádie Zahidiové příznivě vyvinula dokonce ve čtyřech pětinách zemí.

"Znepokojivé je, že těch (zbylých) 20 procent zemí neučinilo žádný pokrok nebo se ještě více opožďují," řekla serveru BBC.

Česká republika si ovšem podle výzkumu pohoršila. Z loňské 73. příčky se propadla o deset míst na 83. pozici. Od roku 2006, kdy ale žebříček tvořilo pouze 115 zemí, je to dokonce propad o třicet míst.

Méně peněz za stejnou práci

WEF pomocí statistických dat vypočítává číselný index, který ukazuje míru rovnoprávnosti žen a mužů v dané zemi. Jeho hodnota se pohybuje od 0 do 1, kdy jednička představuje absolutní rovnost.

Česko si letos vysloužilo 0,677 bodu. Od roku 2006 (0,6712 bodu) si sice nepatrně polepšilo, jiné státy ale dokážou s nerovností mezi pohlavími bojovat rychleji, a Česko tak nechávají za sebou.

Nejvyšší známku si naše republika vysloužila za přístup ke vzdělání, spolu s dalšími dvěma desítkami zemí dostala celý bod. Zaostáváme ale ohledně mzdy a politického zastoupení.

Úplně nejhorší umístění Česko získalo za platové ohodnocení stejné náplně práce, kde se propadlo až na 121. místo.

Island, Filipíny, Nikaragua

Nejlépe se v celkovém žebříčku umístily Island (na první příčce je už popáté v řadě), Finsko, Norsko a Švédsko, které vymazaly přes 80 procent rozdílů. Sto procent představuje absolutní rovnost.

Nejlepší a nejhorší

5 nejlepších:

  1. Island
  2. Norsko
  3. Finsko
  4. Švédsko
  5. Filipíny

5 nejhorších:

  1. Jemen
  2. Pákistán
  3. Čad
  4. Sýrie
  5. Mauretánie

"Jsou to malé ekonomiky s malými populacemi. Vědí, že talent je tím, co se počítá," uvedla Zahidiová. Vůbec nejhůře si naopak vedl Jemen.

Asii v TOP 10 nejlepších zastupují z páté pozice Filipíny, zatímco Čína je až 69., Japonsko dokonce 105. To Ameriku z 10. příčky nejlépe reprezentuje Nikaragua, kdežto USA jsou až 23., o tři příčky je předběhla i Kanada.

Politika, ekonomika, zdraví

Velká Británie, v jejímž čele už přes 60 let stojí královna Alžběta II., je osmnáctá a Německo se svou kancléřkou Angelou Merkelovou čtrnácté.

Žebříček odráží například spoluúčast žen na politice, ekonomickou rovnost, vzdělání či zdraví a naděje na dožití. Zatímco v oblasti vzdělání se absolutní rovnosti těší ženy celkem v 25 zemích světa, největší rozdíly přetrvávají v ekonomické rovnosti a zejména v politickém zastoupení.

"Ženy tvoří polovinu lidského kapitálu dostupného jakékoli ekonomice a společnosti. Pokud ten talent není začleněn, bude to představovat ztrátu pro ženy i pro muže," myslí si Zahadiová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy