Rovnost mužů a žen? Česko se opět propadlo, je až 83.

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
25. 10. 2013 19:50
Nejlepší situace je na Islandu, Česká republika propadla od roku 2006 o 30 míst.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice. | Foto: Aktuálně.cz

Ženeva - Rozdíly v příležitostech mezi muži a ženami pomalu mizí, naznačuje studie Světového ekonomického fóra (WEF).

Jen od loňského roku si polepšilo 86 ze 136 sledovaných států. A za posledních sedm let se situace podle spoluautorky zprávy Sádie Zahidiové příznivě vyvinula dokonce ve čtyřech pětinách zemí.

"Znepokojivé je, že těch (zbylých) 20 procent zemí neučinilo žádný pokrok nebo se ještě více opožďují," řekla serveru BBC.

Česká republika si ovšem podle výzkumu pohoršila. Z loňské 73. příčky se propadla o deset míst na 83. pozici. Od roku 2006, kdy ale žebříček tvořilo pouze 115 zemí, je to dokonce propad o třicet míst.

Méně peněz za stejnou práci

WEF pomocí statistických dat vypočítává číselný index, který ukazuje míru rovnoprávnosti žen a mužů v dané zemi. Jeho hodnota se pohybuje od 0 do 1, kdy jednička představuje absolutní rovnost.

Česko si letos vysloužilo 0,677 bodu. Od roku 2006 (0,6712 bodu) si sice nepatrně polepšilo, jiné státy ale dokážou s nerovností mezi pohlavími bojovat rychleji, a Česko tak nechávají za sebou.

Nejvyšší známku si naše republika vysloužila za přístup ke vzdělání, spolu s dalšími dvěma desítkami zemí dostala celý bod. Zaostáváme ale ohledně mzdy a politického zastoupení.

Úplně nejhorší umístění Česko získalo za platové ohodnocení stejné náplně práce, kde se propadlo až na 121. místo.

Island, Filipíny, Nikaragua

Nejlépe se v celkovém žebříčku umístily Island (na první příčce je už popáté v řadě), Finsko, Norsko a Švédsko, které vymazaly přes 80 procent rozdílů. Sto procent představuje absolutní rovnost.

Nejlepší a nejhorší

5 nejlepších:

  1. Island
  2. Norsko
  3. Finsko
  4. Švédsko
  5. Filipíny

5 nejhorších:

  1. Jemen
  2. Pákistán
  3. Čad
  4. Sýrie
  5. Mauretánie

"Jsou to malé ekonomiky s malými populacemi. Vědí, že talent je tím, co se počítá," uvedla Zahidiová. Vůbec nejhůře si naopak vedl Jemen.

Asii v TOP 10 nejlepších zastupují z páté pozice Filipíny, zatímco Čína je až 69., Japonsko dokonce 105. To Ameriku z 10. příčky nejlépe reprezentuje Nikaragua, kdežto USA jsou až 23., o tři příčky je předběhla i Kanada.

Politika, ekonomika, zdraví

Velká Británie, v jejímž čele už přes 60 let stojí královna Alžběta II., je osmnáctá a Německo se svou kancléřkou Angelou Merkelovou čtrnácté.

Žebříček odráží například spoluúčast žen na politice, ekonomickou rovnost, vzdělání či zdraví a naděje na dožití. Zatímco v oblasti vzdělání se absolutní rovnosti těší ženy celkem v 25 zemích světa, největší rozdíly přetrvávají v ekonomické rovnosti a zejména v politickém zastoupení.

"Ženy tvoří polovinu lidského kapitálu dostupného jakékoli ekonomice a společnosti. Pokud ten talent není začleněn, bude to představovat ztrátu pro ženy i pro muže," myslí si Zahadiová.

 

Právě se děje

Další zprávy