Rousseffová vyhrála 1. kolo voleb, v patách jí je Neves

ČTK ČTK
6. 10. 2014 6:29
Rozhodující druhé kolo voleb v Brazílii se uskuteční 26. října.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová vyhrála první kolo voleb. Zda bude hlavou státu i nadále, se rozhodne 26. října.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová vyhrála první kolo voleb. Zda bude hlavou státu i nadále, se rozhodne 26. října. | Foto: Reuters

Brasília - První kolo nedělních prezidentských voleb v Brazílii vyhrála podle očekávání úřadující levicová prezidentka Dilma Rousseffová, a to ziskem 41,5 procenta hlasů.

Na druhém místě je kandidát za opoziční Brazilskou sociálnědemokratickou stranu (PSDB) Aécio Neves, jemuž připadlo 33,6 procenta hlasů, uvedl po sečtení 99 % volebních okrsků brazilský volební úřad TSE.

Tento výsledek předpověděly už první odhady. Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční 26. října.

Aécio Neves.
Aécio Neves. | Foto: Reuters

Socialistická kandidátka Marina Silvaová, které přitom předvolební průzkumy dávaly podobné šance jako Nevesovi, skončila až na třetím místě s jen 21,3 procenta hlasů.

Výsledky potvrdily předpoklad, že žádný z kandidátů na prezidenta nezvítězí hned v prvním kole, k čemuž by musel získat více než 50 procent hlasů.

Volební účast byla podle webu BBC vysoká, 80 procent.

Rousseffové Strana pracujících vládne zemi téměř 12 let a její rozsáhlé sociální programy pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby.

Nejsilnější podporu má současná prezidentka mezi nejchudšími. Slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice, i když si kritici stěžují, že tím vytváří slabé podnikatelské prostředí a akciový trh oslabil pokaždé, když průzkumy ukázaly, že její preference rostou.

Neves nabízí více centralistické ekonomické přístupy jako nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA, uvedla agentura AP.

Zhruba 143 milionů oprávněných voličů mělo zároveň možnost vybrat guvernéry všech 27 federálních států.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy