Rousseffová vyhrála 1. kolo voleb, v patách jí je Neves

ČTK ČTK
6. 10. 2014 6:29
Rozhodující druhé kolo voleb v Brazílii se uskuteční 26. října.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová vyhrála první kolo voleb. Zda bude hlavou státu i nadále, se rozhodne 26. října.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová vyhrála první kolo voleb. Zda bude hlavou státu i nadále, se rozhodne 26. října. | Foto: Reuters

Brasília - První kolo nedělních prezidentských voleb v Brazílii vyhrála podle očekávání úřadující levicová prezidentka Dilma Rousseffová, a to ziskem 41,5 procenta hlasů.

Na druhém místě je kandidát za opoziční Brazilskou sociálnědemokratickou stranu (PSDB) Aécio Neves, jemuž připadlo 33,6 procenta hlasů, uvedl po sečtení 99 % volebních okrsků brazilský volební úřad TSE.

Tento výsledek předpověděly už první odhady. Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční 26. října.

Aécio Neves.
Aécio Neves. | Foto: Reuters

Socialistická kandidátka Marina Silvaová, které přitom předvolební průzkumy dávaly podobné šance jako Nevesovi, skončila až na třetím místě s jen 21,3 procenta hlasů.

Výsledky potvrdily předpoklad, že žádný z kandidátů na prezidenta nezvítězí hned v prvním kole, k čemuž by musel získat více než 50 procent hlasů.

Volební účast byla podle webu BBC vysoká, 80 procent.

Rousseffové Strana pracujících vládne zemi téměř 12 let a její rozsáhlé sociální programy pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby.

Nejsilnější podporu má současná prezidentka mezi nejchudšími. Slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice, i když si kritici stěžují, že tím vytváří slabé podnikatelské prostředí a akciový trh oslabil pokaždé, když průzkumy ukázaly, že její preference rostou.

Neves nabízí více centralistické ekonomické přístupy jako nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA, uvedla agentura AP.

Zhruba 143 milionů oprávněných voličů mělo zároveň možnost vybrat guvernéry všech 27 federálních států.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy