reklama
 
 

Rousseffová vyhrála 1. kolo voleb, v patách jí je Neves

6. 10. 2014 6:29
Rozhodující druhé kolo voleb v Brazílii se uskuteční 26. října.

Brasília - První kolo nedělních prezidentských voleb v Brazílii vyhrála podle očekávání úřadující levicová prezidentka Dilma Rousseffová, a to ziskem 41,5 procenta hlasů.

Na druhém místě je kandidát za opoziční Brazilskou sociálnědemokratickou stranu (PSDB) Aécio Neves, jemuž připadlo 33,6 procenta hlasů, uvedl po sečtení 99 % volebních okrsků brazilský volební úřad TSE.

Tento výsledek předpověděly už první odhady. Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční 26. října.

Socialistická kandidátka Marina Silvaová, které přitom předvolební průzkumy dávaly podobné šance jako Nevesovi, skončila až na třetím místě s jen 21,3 procenta hlasů.

Výsledky potvrdily předpoklad, že žádný z kandidátů na prezidenta nezvítězí hned v prvním kole, k čemuž by musel získat více než 50 procent hlasů.

Volební účast byla podle webu BBC vysoká, 80 procent.

Rousseffové Strana pracujících vládne zemi téměř 12 let a její rozsáhlé sociální programy pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby.

Nejsilnější podporu má současná prezidentka mezi nejchudšími. Slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice, i když si kritici stěžují, že tím vytváří slabé podnikatelské prostředí a akciový trh oslabil pokaždé, když průzkumy ukázaly, že její preference rostou.

Neves nabízí více centralistické ekonomické přístupy jako nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA, uvedla agentura AP.

Zhruba 143 milionů oprávněných voličů mělo zároveň možnost vybrat guvernéry všech 27 federálních států.

autor: ČTK | 6. 10. 2014 6:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama