Vědci zmapovali vymírání rostlin po celém světě. Mizí rychleji než živočichové

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 6. 2019 9:18
Za posledních 250 let jsme nenávratně přišli o 571 druhů rostlin. Ty navíc vymírají dvakrát rychleji než savci, ptáci a obojživelníci dohromady. Ukázala to nová obsáhlá studie odborného časopisu Nature.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Od roku 1900 zmizely každoročně tři druhy semenných rostlin. Podle vědců, kteří studii sestavili, jde o alarmující čísla - je to 500krát rychlejší vymírání druhů, než k jakému dochází přirozeným výběrem.

Rostliny vymírají především na ostrovech a v tropických oblastech. Úplně největší počet vyhynulých druhů zaznamenala americká Havaj, kde od roku 1900 zmizelo 79 druhů rostlin. Hned za ní je Jihoafrická republika, která přišla o 37 druhů. Mezi další nejohroženější oblasti patří Brazílie, Indie nebo Madagaskar.

V České republice za posledních sto let podle studie nevyhynula žádná rostlina.

Tropy jsou však oproti střední Evropě obzvlášť rozmanité a rostou zde nejkvalitnější dřeviny vhodné na těžbu. Právě proto jsou stromy a keře nejohroženější. Mezi navždy vyhynulé rostliny patří třeba santalové dřevo z Chile nebo endemický druh oliv ze Svaté Heleny, ostrova na jihu Atlantského oceánu.

Obsáhlou studii o vymírání rostlin, která vyšla v pondělí v časopisu Nature, vypracovali vědci ze Stockholmské univerzity a britské Královské botanické zahrady v Kew. Sestavili databázi více než 330 tisíc druhů rostlin, aby ukázali skutečnou míru vymírání druhů, která nestojí jen na odhadech, ale na reálných číslech. Což odpovídá i celkovému odhadovanému počtu druhů rostlin na planetě.

"Poprvé máme přehled o tom, které rostliny už neexistují, odkud zmizely a jak rychle se to děje," cituje britský server BBC Aelys Humphreysovou ze Stockholmské univerzity, která doufá, že dokument pomůže lidstvu poučit se a alespoň zachránit ty druhy, jež jsou "jen" ohrožené.

Špatná zpráva i pro lidi

Příčinou rychlého mizení rostlin je z velké části lidská činnost. Lidé často nešetrně zacházejí s půdou, kácejí lesy, plýtvají vodou a špatně hospodaří. 

Studie vyšla jen měsíc po zprávě OSN o devastujícím dopadu lidské činnosti na přírodu. Podle ní je kvůli lidem blízko vyhynutí jeden milion druhů rostlin a zvířat. Už před dvěma lety přitom vědci varovali, že se Země nachází v šesté vlně vymírání druhů.

Vymírání rostlin má vážné následky pro život na Zemi - když zmizí jeden druh, ovlivní to i živočichy. Rostliny jsou především klíčové pro život a rozmnožování hmyzu. I toho na planetě ale vlivem lidské činnosti a změn klimatu ubývá.

"Přežití milionů jiných druhů je závislé na rostlinách, a to včetně lidí. Takže to, že víme, které rostliny a odkud ztrácíme, nám pomůže i v programech na záchranu živočišných druhů," upozorňuje botanička z britské Královské botanické zahrady Eimear Nic Lughadhaová.

Analýza přišla ale i na jednu pozitivní věc. Některé rostliny, které už byly považovány za vyhynulé, se znovu objevily. Jde například o druh šafránu rostoucího v Chile. Vědci také neustále nacházejí zcela nové rostlinné druhy. Před dvěma lety jich objevili více než 1700.

Video: Biolog varuje před vymíráním hmyzu

Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy