reklama
 
 

Je dokonáno. Historickou pouť sondy Rosetta vesmírem ukončil náraz do komety

AKTUALIZOVÁNO 30. 9. 2016
Náraz sondy Rosetta do komety.
Dlouhá cesta sondy Rosetta ve vesmíru skončila. Sonda dopadla za velkého napětí vědců v pátek po poledni na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Kosmické agentury NASA a ESA o tento historický okamžik lidstvo neochudily – zprostředkovaly ho živě.

WashingtonSonda Rosseta dopadla na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ukončila tak dlouholetou pouť vesmírem a následné úspěšné zkoumání vlasatice.

Čtete rádi Aktuálně.cz?

Čtete rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová lupa 2017 v kategorii Zpravodajství. Za vaše hlasy děkujeme!

HLASOVAT ZDE >>>

Kolizi s kometou potvrdilo zmlknutí signálu sondy ve středisku ESA v německém Darmstadtu. Rosetta dopadla asi ve 12:40 SELČ, ale kvůli velké vzdálenosti od Země se na signál čekalo čtyřicet minut.

"Vrchol fantastické vědy a technického úspěchu. Sbohem, Rosetto, svůj úkol jsi zvládla," nadšeně komentoval ředitel mise Rosetta Patrick Martin.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská kosmická agentura (ESA) nabídly závěrečný manévr sondy živě. První přímý přenos začal už ve čtvrtek odpoledne, kdy s projevem k činnosti Rosetty vystoupila řada vědců.

ESA vyslala Rosettu do kosmu v roce 2004. Na oběžnou dráhu 67P/Čurjumov-Gerasimenko se sonda dostala o deset let později, v srpnu 2014. Jeden z nejambicióznějších projektů ESA si kladl za cíl důkladně prozkoumat kometu a získat více informací o vzniku sluneční soustavy.

Součástí Rosetty byl také robotický modul Philae, jenž v listopadu 2014 přistál na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Následně se ale sondě ztratil z dohledu a vědci o jeho činnosti neměli žádné informace. Na začátku září ale ESA oznámila, že se Rosettě podařilo svůj modul najít.

autor: Zahraničí | 30. 9. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama