Je dokonáno. Historickou pouť sondy Rosetta vesmírem ukončil náraz do komety

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 9. 2016 13:45
Dlouhá cesta sondy Rosetta ve vesmíru skončila. Sonda dopadla za velkého napětí vědců v pátek po poledni na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Kosmické agentury NASA a ESA o tento historický okamžik lidstvo neochudily – zprostředkovaly ho živě.
Náraz sondy Rosetta do komety. | Video:

WashingtonSonda Rosseta dopadla na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ukončila tak dlouholetou pouť vesmírem a následné úspěšné zkoumání vlasatice.

Kolizi s kometou potvrdilo zmlknutí signálu sondy ve středisku ESA v německém Darmstadtu. Rosetta dopadla asi ve 12:40 SELČ, ale kvůli velké vzdálenosti od Země se na signál čekalo čtyřicet minut.

"Vrchol fantastické vědy a technického úspěchu. Sbohem, Rosetto, svůj úkol jsi zvládla," nadšeně komentoval ředitel mise Rosetta Patrick Martin.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská kosmická agentura (ESA) nabídly závěrečný manévr sondy živě. První přímý přenos začal už ve čtvrtek odpoledne, kdy s projevem k činnosti Rosetty vystoupila řada vědců.

ESA vyslala Rosettu do kosmu v roce 2004. Na oběžnou dráhu 67P/Čurjumov-Gerasimenko se sonda dostala o deset let později, v srpnu 2014. Jeden z nejambicióznějších projektů ESA si kladl za cíl důkladně prozkoumat kometu a získat více informací o vzniku sluneční soustavy.

Součástí Rosetty byl také robotický modul Philae, jenž v listopadu 2014 přistál na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Následně se ale sondě ztratil z dohledu a vědci o jeho činnosti neměli žádné informace. Na začátku září ale ESA oznámila, že se Rosettě podařilo svůj modul najít.

Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy