Je dokonáno. Historickou pouť sondy Rosetta vesmírem ukončil náraz do komety

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 9. 2016 13:45
Dlouhá cesta sondy Rosetta ve vesmíru skončila. Sonda dopadla za velkého napětí vědců v pátek po poledni na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Kosmické agentury NASA a ESA o tento historický okamžik lidstvo neochudily – zprostředkovaly ho živě.
Náraz sondy Rosetta do komety. | Video:

WashingtonSonda Rosseta dopadla na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ukončila tak dlouholetou pouť vesmírem a následné úspěšné zkoumání vlasatice.

Kolizi s kometou potvrdilo zmlknutí signálu sondy ve středisku ESA v německém Darmstadtu. Rosetta dopadla asi ve 12:40 SELČ, ale kvůli velké vzdálenosti od Země se na signál čekalo čtyřicet minut.

"Vrchol fantastické vědy a technického úspěchu. Sbohem, Rosetto, svůj úkol jsi zvládla," nadšeně komentoval ředitel mise Rosetta Patrick Martin.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská kosmická agentura (ESA) nabídly závěrečný manévr sondy živě. První přímý přenos začal už ve čtvrtek odpoledne, kdy s projevem k činnosti Rosetty vystoupila řada vědců.

ESA vyslala Rosettu do kosmu v roce 2004. Na oběžnou dráhu 67P/Čurjumov-Gerasimenko se sonda dostala o deset let později, v srpnu 2014. Jeden z nejambicióznějších projektů ESA si kladl za cíl důkladně prozkoumat kometu a získat více informací o vzniku sluneční soustavy.

Součástí Rosetty byl také robotický modul Philae, jenž v listopadu 2014 přistál na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Následně se ale sondě ztratil z dohledu a vědci o jeho činnosti neměli žádné informace. Na začátku září ale ESA oznámila, že se Rosettě podařilo svůj modul najít.

Video:
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy