Manévr vrcholí. Lidstvo se právě pokouší přistát na kometě

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 12. 11. 2014 16:39
Robot má první problém: nefunguje mu proudový motor. Přistávací manévr přesto probíhá a Philae poslal domů první snímek.
Mise Rosetta. | Video:

Darmstadt - Může to být další velký skok pro lidstvo. Družice Rosetta Evropské kosmické kanceláře (ESA) se chystá k něčemu, co ještě nikdo nezkusil.

Její přistávací modul se pokusí jako první zařízení vyrobené člověkem přistát na kometě a odebrat z jejího povrchu vzorky.

Ve středu se robot Philae na orbitě vlasatice 67P Čurjumov-Gerasimenko oddělil od mateřské Rosetty a započal sedmihodinovou cestu na povrch.

Dosednout by měl v 17:03 našeho času.

Bude-li mít lidstvo štěstí, může s pomocí odebraných vzorků pochopit vznik života na Zemi.

Jednou z možností, jak mohla být nastartována evoluce, je totiž teorie takzvané panspermie, podle níž zárodek života přiletěl z hlubokého vesmíru na jiném vesmírném tělese, možná právě na kometě.

Mise na vlasatici 67P Čurjumov-Gerasimenko by tuhle teorii mohla potvrdit. K tomu má ale stále daleko.

Darmstadt hlásí problém

Operační středisko v německém Darmstadtu ve středu ráno rozhodlo, že do riskantního manévru půjde. I přes to, že se objevil první vážný problém.

Philae hlásí poruchu proudového motoru, jenž jej měl zbrzdit a navést na správnou dráhu.

Podle expertů to ale neznamená, že by mise byla ztracena. Robot Rosetty to jen bude mít mnohem těžší.

Na povrchu se bude muset uchytit pomocí harpun a šroubovitých nohou.

Živý přenos
Živý přenos | Video:

"Nebudeme mít nic, co by nás k povrchu odpinklo. Musíme se spolehnout na harpuny, drápy v nohou a měkkost povrchu," vysvětlil reportérovi BBC Stephan Ulamec z Německé vesmírné agentury, který vede tým zodpovědný za přistání.

Svou sedm miliard kilometrů dlouhou vesmírnou pouť Rosetta započala před deseti lety. Aby ušetřila energii, uháněla posledních 957 dní ke kometě rychlostí 40 tisíc kilometrů v hodině v hibernaci. Spuštěn zůstal pouze autopilot a ohřívací zařízení.

Probrala se 21. ledna a oběžné dráhy tělesa Čurjumov-Gerasimenko dosáhla 6. srpna.

Událost sledujeme.


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy