Článek oslavující okupaci ČSSR v srpnu 1968 může ohrozit ruského ministra obrany, tvrdí komentátor

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
23. 11. 2017 11:37
Ruský premiér Dmitrij Medveděv se distancoval od článku portálu Zvezda, který vychvaloval okupaci Československa v roce 1968. Ruský komentátor Nikolaj Uljanov ale varuje, že celá aféra může uškodit ministrovi obrany Sergeji Šojguovi. Televize Zvezda, která text vydala, je totiž hlavním informačním portálem ministerstva. A Miloš Zeman nazval autora článku, tedy zaměstnance televize, šílencem.
Foto: Publikace Okupace 1968 a její oběti, VHÚ

Moskva - Článek ruské televize Zvezda, který vychvaloval sovětskou okupaci Československa, může uškodit ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi. Píše to server ruské tiskové agentury Rosbalt.

Podle šéfredaktora Nikolaje Uljanova by navíc mohla být zpochybněna i legitimita prezidenta Vladimira Putina.

Ve středu se od článku distancoval premiér Dmitrij Medveděv a text zkritizoval i český prezident Miloš Zeman. O jeho autorovi řekl, že je "novinářský šílenec s vylízaným mozkem".

Ústřední linie televizního kanálu Zvezda je podle Uljanova jasná: Rusko je nade vše a Západ zemi a ruský národ pomlouvá. Rudá armáda je pak ze všech ostatních nejlepší a nejsilnější.

Hlavní informační portál ministerstva obrany chválí státní moc a "vlastenecké" kruhy za úspěchy v Sýrii a za připojení Krymu. Vychvaluje hegemonii SSSR a internacionální vojenskou pomoc všem sirotkům a ubožákům tohoto světa, a dokonce si dovolí vyzvat říši zla - Spojené státy, uvádí se v komentáři.

Jenže jak Uljanov upozorňuje, televize Zvezda je ve světě vnímána jako osobní informační portál ministra Šojgua. Proto označení jeho pracovníků za "šílence", kteří za ministerské peníze šíří naprosté nesmysly, je útok přímo proti Šojguovi, a to velmi bolestný.

Jak je možné kontrolovat situaci v daleké Sýrii, a přitom v Moskvě dopustit tak hloupou blamáž, ptá se komentátor.

Podle něj pak obzvlášť podivně působí prohlášení premiéra Medveděva, který novináře odkázal na oficiální stanovisko Ruska a jeho prezidenta k roku 1968. Působí to pak, že orgán ministerstva obrany není oficiální.

Komu ovšem celá aféra posloužila, je podle Uljanova ruská žurnalistika. "Možná trochu napraví mozky státních úředníků, kteří se ze setrvačnosti považují za novináře. A Kreml by se měl zamyslet, nakolik rozvolnil ideologickou kontrolu nejrůznějších osobních informačních zdrojů státních činitelů nejvyšší úrovně," dodává šéfredaktor serveru Rosbaltu.

V ideálním případě by byl skandál podle něj varováním pro Putina, že v informační sféře podřízené státu probíhá proces velmi konzervativního, sovětského přehodnocování, který by nakonec mohl zpochybnit legitimitu samotného prezidenta.

"Takže Miloši Zemanovi budiž sláva, je to pašák, i když je to Čech," uzavírá autor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy