Ropu má zastavit protiproud bahna, je tu "Top Kill"

Monika Horáková
26. 5. 2010 12:35
Zatím zahynulo 300 ptáků, 200 želv a 19 delfínů.
Současná ropná havárie již překonala svým rozsahem i únik ropy z tankeru Exxon Valdez v roce 1989.
Současná ropná havárie již překonala svým rozsahem i únik ropy z tankeru Exxon Valdez v roce 1989. | Foto: Reuters

* Doplnili jsme vyjádření Jana Freidingera z organizace Greenpeace

Washington - Společnost British Petroleum (BP) dnes zahájí další pokus, jak zastavit ropu unikající z poškozeného vrtu již od 20. dubna do Mexického zálivu.

Po neúspěšném spouštění záchytných kontejnerů na vrt a obdobně neúspěšném nasazování odsávacích trubic přichází společnost BP s tzv. akcí Top Kill.

Akce spočívá v napumpování proudu bahna do poškozeného vrtu. Protiproud by měl vyvěrající ropu zastavit. Ve chvíli, kdy ropa přestane vytékat, dojde k zabetonování poškozeného vrtu.

Také tentokrát je však výsledek nejistý. Hloubka, v níž se poškozený vrt nachází, může záchrannou akci opět zkomplikovat. Záchranná akce může trvat několik hodin, ale i dva dny.

 

U vysílaných záběrů kamery, která pod vodou monitoruje unikající ropu, se již objevilo upozornění, že množství unikající ropy se může v důsledku probíhající akce Top Kill nárazově měnit. "Tyto změny budou však vypovídat pouze o tom, že pokus o ucpání probíhá, nikoli o úspěchu či neúspěchu pokusu."

Pokud by pumpování bahna do vrtu nepomohlo, bude společnost BP podle informací amerických médií uvažovat o další variantě - ucpání vrtu odpadky, ne ovšem ledajakými. Do vrtu by bylo posláno množství golfových míčků, rozemletých pneumatik a zauzlovaných lan.

Zatím zahynulo 300 ptáků, 200 želv a 19 delfínů

Stát Louisiana, jehož pobřeží již následky ekologické katastrofy zasáhly, navštíví v pátek americký prezident Barack Obama. V posledních dnech se objevila kritika, že Obamova administrativa vystupuje málo důrazně a příliš se spoléhá na to, že únik ropy vyřeší sama ropná společnost.

Bílý dům podobné námitky odmítá. "Vláda zmobilizovala jednu z největších reakcí na katastrofu v historii. V oblasti je více než 1200 plavidel a přes 22.000 lidí, včetně mnoha špičkových vědců z veřejného i soukromého sektoru, kteří pracují 24 hodin denně, aby zmírnili dopad úniku ropy," uvedl Bílý dům.

Obamova poradkyně Carol Brownerová dnes ropnou skvrnu v Mexickém zálivu označila za největší neštěstí svého druhu v dějinách Spojených států.

"Asi není na místě obviňovat společnost British Petrol, že nevynakládá dostatečnou snahu nebo prostředky, aby ropa přestala z vrtu unikat. Je však šokující, že ropná plošina neměla zařízení, které na dálku vrt uzavře. Další dvě významné země těžící ropu na moři - Brazílie a Norsko - toto zařízení povinně vyžadují, avšak v případě USA tomu tak není," uvedl Jan Freidinger z organizace Greenpeace a dodal: 

"Za toto rozhodnutí je odpovědná vláda George Bushe, konkrétně Operační skupina pro energetiku, vedená Dickem Cheneym, která vyhověla lobby ropných společností a jejich argumentům o zbytečných nákladech na zařízení v ceně půl milionu amerických dolarů a umožnila provozovat vrty bez tohoto zařízení."

Jan Freidinger také uvedl, že ropná katastrofa zasáhla Mexický záliv v nejméně příznivém ročním období - v době páření ptactva a tření ryb, krevet a ústřic.

Jak informovala agentura Reuters, v důsledku ropné havárie již zahynulo více než 300 mořských ptáků, téměř 200 želv a 19 delfínů. Jejich těla byla nalezena podél pobřeží během prvních pěti týdnů od katastrofy ropné plošiny Deep Horizon.

 

Právě se děje

Další zprávy