Ropné koncerny se stahují z Íránu, hrozí jim sankce USA

Radim Klekner Radim Klekner
1. 10. 2010 12:34
Firmy, které investují do íránské ropy 20 milionů USD a více, bude Washington trestat.
Na sankce USA i OSN odpovídá íránský prezident Ahmadínežád tradičně se vzdorem
Na sankce USA i OSN odpovídá íránský prezident Ahmadínežád tradičně se vzdorem | Foto: Reuters

Washington - Čtyři ropné koncerny z Evropy uposlechly výzvy USA a přestávají obchodovat s Íránem. Na ten uvalily Spojené státy, OSN i Evropská unie sankce kvůli jeho jadernému programu směřujícímu podle všeho k výrobě atomové pumy.

Britsko-nizozemský Shell, francouzský Total, italský ENI a norský Statoil tak reagují na červnové rozhodnutí Washingtonu trestat firmy, které by do energetického sektoru v Íránu investovaly v jednom roce dvacet a více milionů dolarů.

S tvrdým finančním postihem musí počítat společnost Naftiran sídlící ve švýcarském Lausanne, která americké sankce opakovaně obcházela.

"Mezinárodní společenství musí kolektivně opustit svůj dosavadní přístup k Íránu," zdůraznil první náměstek americké ministryně zahraničí James Steinberg. "V daném případě se nejedná o běžné obchodování."

Business as usual

Americkým firmám Washington zakázal obchodovat s Íránem po krizi vyvolané obsazením velvyslanectví USA v Teheránu, na kterém radikální íránští studenti zadržovali od listopadu 1979 do ledna 1981 po celkem 444 dní skupinu amerických diplomatů.

Napětí mezi USA a Íránem se datuje do roku 1979, kdy americkou ambasádu v Teheránu obsadili radikální íránští studenti
Napětí mezi USA a Íránem se datuje do roku 1979, kdy americkou ambasádu v Teheránu obsadili radikální íránští studenti | Foto: Reuters

Ty zahraniční čelí sankcím v souvislosti se zákonem schváleným Kongresem letos v červnu.

Zatímco ale některé společnosti, jako je Reliance Industries of India či koncern BP, výzvy uposlechly, jiné naopak využily toho, že se na trhu s íránskou ropou uvolnilo místo a své investice navýšily.

To byl i případ Shellu, jehož obchodní pobočka Satsco nakoupila podle agentury Bloomberg v Íránu v dubnu a květnu ropu za 778 milionů dolarů, v červnu a červenci ale již za 1,38 miliardy USD. Přesně v souladu se Steinbergem kritizovaným mottem obchodníků bez skrupulí "business as usual".

Shell přitom ropu nakoupil za nižší cenu než v předchozím období a podobně se zachoval i italský koncern API Oil.

Rusové, Číňané, Brazilci

Uvedená čtveřice evropských koncernů ustoupila tlaku Washingtonu, ačkoliv hrozí, že příležitosti, která se teď v Íránu nabízí se chopí ruské společnosti Lukoil a Gazprom, čínské firmy CNOOC a CNPC či brazilský Petrobras.

Otázkou také zůstává, nakolik zapůsobí na Naftiran fakt, že si nebude moci půjčovat u amerických soukromých bank peníze a přijde o obchody realizované americkým prostřednictvím.

Írán vyváží navzdory sankcím 2,2 miliony barelů ropy denně, navíc má velké zásoby zemního plynu
Írán vyváží navzdory sankcím 2,2 miliony barelů ropy denně, navíc má velké zásoby zemního plynu | Foto: Tomáš Daněk

Teheránský režim tvrdí, že jeho jaderný program bude sloužit výlučně "mírovému účelům", tedy výzkumu a výrobě elektrické energie. Vše ale nasvědčuje tomu, že tajně pracuje na výrobě atomové bomby.

Vůči sankcím USA i OSN zaujal íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vzdorný postoj s tím, že se jeho země nijak nedotknout. Írán vyváží přibližně 2,2 milionu barelů ropy denně a nachází zatím odbytiště v řadě zemí, mimo jiné v Číně.

Tento týden zmrazily Spojené státy konta osmi vysokých íránských činitelů obviněných z toho, že se během loňských nepokojů následujících po evidentně zfalšovaných prezidentských volbách dopustili prohřeškům proti lidským právům. Desetitisíce stoupenců íránské opozice tehdy vyšlo do ulic a řada z nich skončila ve vězení.

 

 

Právě se děje

Další zprávy