Ropné firmy dluží USA miliardy. Vláda je neumí vybrat

Václav Viták
7. 8. 2011 14:15
Ministerstvo vnitra jde na ruku těžařům
Lední medvěd (ilustrační foto).
Lední medvěd (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo vnitra, které mimo jiné vyšetřuje vědce Charlese Monnetta kvůli jeho studii o globálním oteplováním, připravilo nedbalým výběrem peněz za pronájem federální půdy vládu ve Washingtonu o desítky, možná stovky miliard dolarů.

Monnetta, odborníka na arktický ekosystém, ministerstvo viní ze záměrného zkreslování údajů. Na jejich základě dostal od Úřadu pro mořské energetické zdroje (BOEMRE), jenž spadá právě pod americké vnitro, 1,2 milionu dolarů na výzkum stavu populace polárních medvědů.

Ze zprávy amerického kontrolního úřadu (GAO) však vyplývá, že samo ministerstvo vnitra má "máslo na hlavě". Pro americkou administrativu podle ní představuje "vysoké riziko", neboť je institucí náchylnou k podvodům, obrovskému plýtvání, zneužívání pravomocí a zanedbávání povinností.

GAO konkrétně konstatoval, že ministerstvo vnitra kontinuálně selhává v úkolu monitorovat těžbu ropy a plynu na federální půdě nebo v amerických teritoriálních vodách.

Vláda pak nemůže vybrat příslušný objem peněz, který by jí měly ropné společnosti platit za pronájem.

Ani nevíme, kolik rozkradli

GAO dokonce tvrdí, že se nedá přesně říci, jak obrovský je rozsah tohoto rozkrádání. Odhaduje však, že jen mezi rokem 1996 a 2000 přišla americká vláda o 53 miliard dolarů na neodvedených příjmech z těžby ropy v Mexickém zálivu.

Připomíná, že vláda vybírá od 93 z celkových 103 ropných firem, které těží na její půdě, méně peněz, než čekala. A to v době, kdy USA hlásí obří deficit federálního rozpočtu.

Ministerstvo vnitra také mnozí viní z loňské ekologické katastrofy v Mexickém zálivu, způsobené výbuchem ropné plošiny Deepwater Horizon. Služba pro správu minerálních zdrojů (Mineral Management Service), která mu podléhala, totiž záměrně zanedbávala dohled nad bezpečností vrtů v Mexickém zálivu, aby vyšla vstříc ropným společnostem.

Šéf vnitra Ken Salazar ji proto loni rozpustil a rozdělil její pravomoci mezi dvě nově zřízené agentury - Úřad pro mořské energetické zdroje (BOEMRE) a Úřad pro příjmy z přírodních zdrojů (ONRR).

BOEMRE, který zaměstnává vědce Monnetta, je však podle ekologů stejně zkorumpovaný jako dřívější Služba pro správu minerálních zdrojů. A ropným firmám jde na ruku stejně, jako jeho předchůdkyně.

Ministerstvo okrádalo i indiány

Stejně jako ke státu se ministerstvo chovalo i k indiánům. Ty desítky let okrádalo o příjmy, jež jim měly plynout za to, že dali povolení k těžbě ropy nebo jiných surovin či dřeva na své půdě, nebo že na ní povolili pastvu dobytka.

Ropné firmy se stále více tlačí do Arktidy a ministerstvo vnitra jim v tom podle ekologů pomáhá.
Ropné firmy se stále více tlačí do Arktidy a ministerstvo vnitra jim v tom podle ekologů pomáhá. | Foto: BP

Výsledkem byla hromadná žaloba, kterou na úřady původní obyvatelé Ameriky podali. Spor se vlekl patnáct let, nakonec v červnu letošního roku skončil dohodou, podle které ministerstvo vnitra zaplatí indiánům odškodné ve výši 3,4 miliardy dolarů.

Soud konstatoval, že ministerstvo způsobilo celou situaci mimo jiné tím, že vedlo špatně účetnictví, čímž umožnilo, aby se beze stopy ztratily ohromné sumy.

Do případu se vložil i sám prezident Barack Obama, který během své kampaně slíbil indiánům, že se v případě svého zvolení zasadí o jeho vyřešení.

Ministerstvo spravedlnosti uvádí, že na odškodnění od ministerstva vnitra má nárok až půl milionu původních amerických obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy