KLDR chystá další jaderný test, ukazují satelity. Mohl by být silnější než bomba v Hirošimě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 4. 2017 11:06
Severní Korea pravděpodobně chystá další jaderný test, který by mohl být dvacetinásobně silnější, než byla bomba svržená v roce 1945 na japonskou Hirošimu. Napsala to ve středu řada amerických médií. Odvolávají se na satelitní snímky, které analyzovali američtí experti z vojenských laboratoří v Los Alamos. Japonský premiér Šinzó Abe varuje před případným chemickým útokem ze strany Pchongjangu. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa mezitím pracuje na celé škále tvrdých sankcí, které by přišly v reakci na chování Severní Koreje.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

WashingtonSeverní Korea může brzy provést další podzemní jaderný test. Možná nejsilnější ze všech, které dosud uskutečnila.

Napsala to ve středu řada amerických médií, včetně stanice CNN nebo listu The New York Times. Odvolávají se na satelitní snímky, které analyzovali američtí experti z vojenských laboratoří v Los Alamos.

Fotografie podle nich dokazují zvýšenou aktivitu u hory Mantap. Tedy v areálu, kde Pchjongjang jaderné testy provádí.

V lokalitě vzdálené asi 350 kilometrů severovýchodně od hlavního města provádí režim dlouhodobě rozsáhlé výkopové práce při hloubení podzemních tunelů, které ale v poslední době ustaly.

To by podle expertů mohlo signalizovat přípravu nového testu. Dokládá ji i intenzivní odčerpávání podzemní vody z místa předpokládané zkoušky.

KLDR může podle analytiků pokusně odpálit nálož o síle až 282 kilotun. Tedy zhruba dvacetinásobně silnější, než byla bomba svržená v roce 1945 na japonskou Hirošimu.

Síla všech pěti dosavadních severokorejských testů byla nižší, s hirošimskou pumou zhruba srovnatelná.

Co přesně Severní Korea chystá není zatím jasné, napsal list The New York Times.

Jaderné zkoušky Pchjongjang provádí většinou při příležitosti výročí. A právě tuto sobotu země oslaví narozeniny zakladatele dynastie Kimů, prvního severokorejského prezidenta Kim Ir-sena.

Japonsko taky ve čtvrtek upozornilo na nebezpečí chemického útoku smrtícím nervovým plynem sarin.

"Existuje možnost, že Severní Korea je schopná odpálit střely se sarinem," uvedl japonský premiér Šinzó Abe.

Americké sankce

Americký prezident Donald Trump mezitím zvažuje, že v rámci odvetných opatření uvalí na Severní Koreu ropné embargo, postaví na černou listinu její aerolinky, bude zadržovat severokorejské nákladní lodě či potrestá čínské banky za obchodování s Pchjongjangem.

V rozhovoru s agenturou Reuters to prohlásil nejmenovaný americký činitel.

"Je plno věcí, které přicházejí v úvahu, a to až v podstatě k obchodní karanténě KLDR," uvedl představitel Trumpovy administrativy pod podmínkou zachování anonymity.

Upřesnil, že vláda pracuje na celé škále tvrdých sankcí, které by následně byly uplatňovány v reakci na chování KLDR. Některá z odvetných opatření by vyhlásily Spojené státy samy, další by mohly spadat pod OSN.

USA již na poslední balistický raketový test KLDR zareagovaly tím, že do oblasti Korejského poloostrova vyslaly svaz vojenských plavidel v čele s letadlovou lodí. Pchjongjang to označil za vojenskou provokaci a pohrozil jaderným úderem.

Washington dal mezitím na vědomí, že by uvítal zapojení Číny do řešení severokorejské krize. Upozornil ale, že je připraven jednat i sám, pokud Peking nebude ochotný se k tvrdšímu postupu vůči KLDR připojit. 

 

Právě se děje

Další zprávy