Mladík byl bez soudu dva roky na samotce. Teď se oběsil

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2015 19:56
Američan, který nikdy nebyl odsouzen, strávil tři roky ve vazbě ve věznici Rikers Island. Z toho skoro dva roky na samotce. Následky neunesl a vzal si život.
Kalief Browder. | Video:

New York - Američan Kalief Browder byl ve svých šestnácti letech zatčen a umístěn do vazby za údajné odcizení batohu.

Kvůli krádeži, které se prý nikdy nedopustil a za niž nikdy nebyl souzen, natož odsouzen, strávil tři roky za mřížemi.

Jeho rodina totiž neměla 3500 dolarů, tedy v přepočtu asi 85 tisíc korun, na kauci.

Trauma, na které se nezapomíná

Téměř dva roky strávil Kalief na samotce, další měsíce pak byl pravidelně bit spoluvězni. Léta věznění v nechvalně známé newyorské káznici Rikers Island tak mladíka zcela zlomila a on už se z prodělaného traumatu nikdy nevzpamatoval.

V sobotu se oběsil v bytě svých rodičů v Bronxu.

A podle amerických médií Kaliefův případ dobře ilustruje neduhy tamní justice.

Na Browderův případ upozornil v říjnu loňského roku jako první časopis New Yorker. Autorka článku Jennifer Gonnermaová tvrdí, že poté, co žalobce před dvěma roky nakonec obvinění stáhl a mladík se dostal na svobodu, už nesnesl společnost dalších lidí.

"Ve skupině více lidí se necítil dobře. Vytvořil si téměř stejné podmínky jako na samotce. Trávil celé dny sám v pokoji," cituje Gonnermaovou deník The New York Times.

Zdání klame

Krátce poté, co byl Browder před dvěma lety propuštěn, se přitom zdálo, že se jeho život vrátí k normálu. Dokonce si dodělal i maturitu.

Před Vánocemi se ale jeho psychický stav prudce zhoršil a musel být hospitalizován s paranoickými stavy.

O sebevraždu se pokusil už několikrát ve vězení, kde byl opakovaně bit nejen spoluvězni, ale i dozorci, což později prokázaly záběry z bezpečnostních kamer.

Na své nevině mladý Afroameričan trval i poté, co mu prokurátor nabídl okamžité propuštění na svobodu výměnou za to, že se přizná. Na to ale hoch nepřistoupil.

Konec samotek pro mladistvé

Když se newyorský starosta Bill de Blasio o případu dozvěděl, držení šestnáctiletých a sedmnáctiletých vězňů na samotce zakázal.

"Kaliefův příběh mě k tomu inspiroval. Není důvod, aby byli (vězni) vystavováni takovému utrpení, a jeho smrt je jen připomenutím, že musíme každý den pracovat na tom, abychom Newyorčanům zpřístupnili psychiatrickou péči, kterou tolik z nich velmi nutně potřebuje," prohlásil starosta.

Případy, kdy zůstávají vězni v amerických nápravných zařízeních dlouhé měsíce a roky v naprosté izolaci, nejsou ve Spojených státech ojedinělé. V úterý například americká média informovala o propuštění vězně ze samotky po třiačtyřiceti letech.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy