Rok pod Tálibánem: Neválčí se, ale roste chudoba a na ženy dohlíží náboženská policie

Martin Novák Martin Novák
15. 8. 2022 6:11
Je to už rok, co 15. srpna 2021 vstoupili bojovníci Tálibánu do Kábulu a nesetkali se s žádným odporem. Snadnost a rychlost, s jakou se zmocnili vlády nad Afghánistánem, šokovala celý svět.
Člen Tálibánu pózuje fotografovi na ulici v Kábulu.
Člen Tálibánu pózuje fotografovi na ulici v Kábulu. | Foto: Reuters

Afghánská armáda, vycvičená Spojenými státy a jejich spojenci, se zhroutila. Prezident Ašraf Ghaní uprchl ze země a požádal o azyl ve Spojených arabských emirátech. Kábulské letiště zaplavili lidé, kteří se s příchodem tálibánců báli o svůj život.

Ruská agrese vůči Ukrajině později úplně vytlačila Afghánistán z médií. Co se tam mezitím dělo a jak to v zemi vypadá o rok později?

Jedním z pozitiv - možná jediným, které dotázaní Afghánci zmiňují - je konec války. Nikde se nestřílí, nikdo neutíká kvůli bojům. Poprvé po více než čtyřiceti letech v Afghánistánu není válka, byť teroristická organizace Islámský stát na některých místech stále provádí teroristické útoky.

Chudá země se však propadla do ještě větší chudoby. Západní státy většinou přestaly s Afghánistánem obchodovat a pomáhat mu, neziskové organizace se zčásti stáhly. Afghánistán má zmražené veškeré rezervy centrální banky v zahraničí. Ceny pohonných hmot a potravin jsou nyní o padesát procent vyšší než před rokem.

A přidalo se i počasí: sucho a nedostatek deště zničily úrodu pěstitelům melounů a dalšího ovoce a zeleniny.

Návrat do stavu před dvaceti lety

Sliby Tálibánu o tom, že nebude tak utlačovatelský vůči ženám jako v devadesátých letech, zatím vypadají spíše nenaplněně. Dívky například nemohou navštěvovat střední a vysoké školy a mnoho dospělých žen ztratilo práci. Ženy také nemohou cestovat bez doprovodu mužského příbuzného.

V uplynulých dvaceti letech, po pádu Tálibánu v roce 2001, přitom vyrostla v afghánských městech generace žen, které studovat mohly. Staly se lékařkami, novinářkami, právničkami či obchodnicemi. Teď s návratem tálibánců pracovat nemohou, s výjimkou gynekoložek a některých dalších lékařských oborů.

V ulicích znovu působí takzvaná náboženská policie, která dohlíží na nařízené zahalení žen a napadá muže, když nemají dostatečně dlouhý plnovous.

Deník Financial Times v nedávné reportáži psal s odvoláním na své zdroje o tom, že ve vedení Tálibánu se vede o ženské otázce diskuse a že část hnutí je pro to, aby dívky chodily do škol a ženy do zaměstnání. Odpůrcem je ale údajně sám vůdce Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda.

Výdělečné opium

Tálibán před rokem také sliboval, že skončí s pěstováním opia a Afghánistán už nebude celosvětovou zásobárnou drog. Na závěry v tomto směru je ještě brzy, přesná data nejsou.

Oficiální zákaz vyhlásilo hnutí až letos v dubnu a není zatím jasné, nakolik se dodržuje a jak moc ho nová vláda vymáhá. "Ti, kdo zákaz poruší, budou zatčeni a souzeni podle zákonů šaría u příslušných soudů," řekl v hlavním městě provincie Hílmand Laškargáhu tálibánský náměstek ministra vnitra pro boj proti drogám Abdul Hak Achund. V roce 2021 Afghánistán vyprodukoval opium odhadem za zhruba 2,5 miliardy dolarů (přibližně 60 miliard korun), což tvořilo asi 14 procent hrubého domácího produktu (HDP) země.

A další závazek dostal nedávno trhliny. Tálibán tvrdil, že nebude poskytovat útočiště islamistickým teroristům a členům sítě al-Káida. Jenže nedávno Američané zaútočili raketami na dům v Kábulu, ve kterém žil vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí. Americký prezident Joe Biden poté oznámil, že Zavahrí byl zabit, a jeho ministr zahraničí Antony Blinken obvinil Tálibán z porušení dohody, kterou hnutí uzavřelo se Spojenými státy v Kataru.

Mezinárodně je Tálibán nadále izolován. Diplomaticky jeho vládu nikdo neuznává, ačkoliv některé země s ním kontakty udržují. Například Rusko, Čína, Pákistán nebo Turkmenistán. Zástupce Tálibánu přijal pozvání na červnové Mezinárodní ekonomické fórum v Petrohradě (PMEF). Fotograf jej však přistihl a zachytil, jak spí během projevu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Video: Otec uvažuje o prodeji dětí. Afghánská rodina už není schopná se uživit

Otec uvažuje o prodeji dětí. Rodina už nezvládá uživit trojčata. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy