Rok po tragédii u Jaroslavle padlo první obvinění

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 9. 2012 9:45
Náměstek ředitele zfušoval výcvik posádky, hrozí mu sedm let za mřížemi
Loňskou nehodu přežil jediný z 45 lidí na palubě.
Loňskou nehodu přežil jediný z 45 lidí na palubě. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští vyšetřovatelé obvinili rok po letecké katastrofě u Jaroslavle člena vedení někdejších aerolinek, jimž letoun patřil.

Někdejšímu náměstkovi ředitele Jak-servis Vadimu Timofejevovi hrozí za tragédii, při níž zemřelo 44 lidí včetně tří Čechů, až sedm let vězení.

"Vyšetřovatelé dospěli ke zjištění, že Timofejev nezákonně připustil posádku k letu, s porušením pravidel bezpečnosti letového provozu. V době katastrofy posádka neměla oprávnění k samostatným letům," oznámil mluvčí federálního vyšetřovacího výboru Vladimir Markin.

Podle něj Timofejev zařídil na základě padělaných dokumentů kapitánovu licenci, zatímco druhý pilot ještě neukončil přeškolení na letoun Jak-42, a tedy ani neměl příslušné oprávnění.

Obviněný, odpovídající v aerolinkách za bezpečnost a organizaci letů, řádně nedohlížel na profesní přípravu posádky. Ale pravidelně ji ze školení odvolával k letům, ačkoliv si byl vědom, že ještě nebyla řádně vycvičena.

Případ Timofejev

Podobně od 5. do 17. září loňského roku se posádka měla školit. Místo toho však 7. září nastoupila do kabiny letounu Jak-42, který měl přepravit do Minska tým Lokomotiv Jaroslavl k prvnímu zápasu v uplynulé sezoně kontinentální ligy (KHL). Klub po neštěstí odstoupil ze soutěže, nyní se do KHL vrací.

"Za takových okolností Timofejev neměl právo svěřit posádce přepravu cestujících. Kdyby své povinnosti řádně plnil, nemuselo dojít ke katastrofě, která stála životy 44 lidí," uvedl Markin.

V případu bylo zatím vyslechnuto více než 200 svědků a uskutečněno více než 120 soudních expertiz. Vyšetřovací spis už čítá okolo 90 svazků. Zanedlouho se "případ Timofejev" má oddělit od případu pilotů, kteří při katastrofě také zahynuli.

Změnili jméno a létají dál

Při zářijové havárii startujícího letadla zahynulo 44 z 45 lidí na palubě, vesměs členů hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl. Mezi oběťmi byli i čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek, Josef Vašíček a slovenský útočník Pavol Demitra.

Pád stroje přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov, který se však zřejmě nenacházel v pilotní kabině.

Dva týdny po neštěstí úřady odebraly společnosti Jak-servis licenci a také pozastavily provoz desítky dalších letounů Jak-42 ve službách různých společností. Bývalý přepravce Lokomotivu se však podle ruských médií z minulého měsíce vrátil na trh, jen změnil název na Etalon.

Vyšetřování vedené Mezistátním leteckým výborem (MAK) skončilo loni v listopadu oznámením, že příčinou tragédie bylo bezděčné brzdění pilota při startu. Posádka prý nebyla dostatečně přeškolena a jeden z pilotů byl pod vlivem léku, který je s řízením letadel neslučitelný. Podle zprávy ruské prokuratury chyboval i letištní personál.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy