Rok po Fukušimě ubylo 13 atomových elektráren

Petr Holub
12. 3. 2012 22:35
Rok po Fukušimě vydali němečtí vědci světovou zprávu o jaderné energetice
Tohle byla Fukušima.
Tohle byla Fukušima. | Foto: Reuters

Berlín - Pod tlakem veřejného mínění nejen v Japonsku, ale v řadě dalších, především evropských zemí se začaly ve světě rušit jaderné reaktory.

"Některé státy se vrátily k podpoře jaderné elektřiny, včetně Francie a Spojených států, přesto nejsou výhledy jaderného průmyslu pozitivní," shrnuje tento trend čerstvě vydaná výroční zpráva World Nuclear Industry Status Report.

Zprávu vydává skupina nezávislých vědců pod vedením Mycle Schneidera, kteří spolupracují s německým ministerstvem životního prostředí. Předběžnou verzi na rok 2012 zveřejnili k prvnímu výročí fukušimské katastrofy.

Japonsko před rozhodnutím

Po výbuchu jaderné elektrárny Fukušima bylo z provozu definitivně odstaveno 19 reaktorů v Německu, Japonsku a Velké Británii.

Další elektrárny budou následovat především v Japonsku, kde dnes zůstaly v provozu pouze dva z celkem 54 reaktorů. Ostatní jsou buď vypnuty, anebo procházejí revizemi. "Proti obnově provozu protestují místní politici a posilující občanská hnutí," upozorňuje zpráva jaderných vědců a připomíná, že protestní hnutí, které vede spisovatel Kenzaburo Óe a které vyzývá k okamžitému ukončení jaderného programu, už shromáždilo pět milionů podpisů.

Proto je prý téměř jisté, že omezování jaderného provozu neskončí likvidací deseti reaktorů ve Fukušimě. Do sítě už nemá být zapnuto sedm reaktorů v elektrárnách Onagawa, Tokai a Hamaoka na západním pobřeží ostrova Honšú. Pokud si Japonci vezmou vzor z Němců, definitivně odstaví také dalších dvanáct reaktorů, které vyrábějí elektřinu už přes třicet let.

Pro srovnání: tuzemská elektrárna Dukovany se čtyřmi reaktory byla do sítě zapojena v roce 1985.

Nejméně od osmdesátých let

Japonská debata je podle World Nuclear Industry Status Report 2012 klíčová i z pohledu globální statistiky.

Koncem loňského roku bylo na světě v provozu 429 reaktorů, tedy o 15 méně než v rekordním roce 2002. Kdyby se odečetlo dalších 19 japonských reaktorů, u kterých je další provoz zpochybněn, poklesl by jejich počet na úroveň z konce osmdesátých let.

Další elektrárny budou ubývat v Německu, Belgii a Švýcarsku, kde už oznámili, že s jadernými reaktory končí, a v Itálii, kde občané v referendu odmítli obnovu provozu čtyř zdejších elektráren. Švýcarsko zruší třicet let starou elektrárnu Mühleberg do konce příštího roku.

Temelín zlepší statistiku

Zpráva upozorňuje, že v jiných zemích se jaderné programy rozjíždějí.

Loni bylo zapojeno do sítě šest reaktorů v Číně, Indii, Íránu, Pákistánu a Rusku. Dalších jednašedesát reaktorů se staví, pouze Čína zahájila v letech 2005-2010 stavbu 26 reaktorů. Větší investice rozjeli ještě Rusové s deseti reaktory, Indové se sedmi a Jižní Korea se třemi. Podle plánu mají být elektrárny dostaveny do šesti let.

Ve statistice není plánována stavba dalších reaktorů v Temelíně, zařazeny jsou ale dva reaktory, které mají být napřesrok dokončeny ve slovenských Mochovcích, a také dva reaktory v bulharském Belene, na jejichž stavbu však tamní vláda marně shání peníze.

Atomový vzestup Číny přinejmenším zpomalila Fukušima, protože po jejím výbuchu Číňané nové projekty zmrazili. Spojené státy loni udělily první licenci na stavbu reaktoru po 33 letech, projekt na území státu Georgia je ale kritizován jako příliš drahý.

 

Právě se děje

Další zprávy