Rodinný podnik jménem "Trump & company" bourá pravidla o střetu zájmů, prezident USA čelí kritice

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 2. 2017 13:34
Realitní magnát Donald Trump už v předvolební kampani oslavoval své impérium i obchodní úspěchy svých dětí. Tvrdil, že kdo dokáže uřídit takový podnik, zvládne vést i stát. Po nástupu do Bílého domu ale nový americký prezident a jeho okolí čelí řadě nařčení z možného střetu zájmů.
Trump Tower na Manhattanu v New Yorku.
Trump Tower na Manhattanu v New Yorku. | Foto: Reuters

Washington – V předvolební prezidentské kampani předkládal realitní magnát Donald Trump své byznysové impérium a podnikatelské úspěchy svých tří dospělých dětí jako jeden z hlavních důvodů, proč by mu voliči měli dát důvěru.

Kdo dokáže uřídit velký, složitý podnik a ukočírovat hlasy v rodinné firmě, ten přece bude umět řídit i stát, tvrdil.

Po příchodu do Bílého domu jsou ale Trump i jeho tým kvůli obřímu rodinnému byznysu vystaveni kritice – z důvodu mnohačetných střetů zájmů. Ať už potenciálních, nebo zcela reálných.

Ve složité síti vzájemně provázaných podnikatelských, rodinných a vlivových vztahů to jiskří jedním konfliktem za druhým.

"Jděte a kupujte Ivančiny věci. Udělám zde zadarmo reklamu: nakupujte ještě dnes, všichni. Najdete to online," vyzvala prezidentova poradkyně Kellyane Conwayová před pár dny v rozhovoru přímo z Bílého domu diváky televize FOX News k nákupu módních doplňků z kolekce "první dcery USA" Ivanky Trumpové.

Zákon přitom výslovně zakazuje, aby státní zaměstnanci propagovali produkty soukromých firem.

Bezprecedentní krok

Conwayová vyrazila dech i Trumpovým dosavadním příznivcům. "Vybízet Američany, aby nakupovali u firem vlastněných první rodinou, je zcela za čárou. Musí to přestat," řekl serveru Washington Post Peter Schweizer, dřívější spolupracovník Trumpova šéfporadce Stevea Bannona a autor kritické knihy ("Clinton Cash") o finančním dotačním propletenci kolem nadace Clintonových.

Přešlap Conwayové byl přitom jen pokračováním kauzy. Sám prezident Trump už dříve na Twitteru zaútočil na obchodní řetězec Nordstrom za to, že přestal prodávat módu jeho dcery Ivanky.

"Nespravedlivé... Hrozné!" napsal Trump na adresu Nordstromu. Žádný zákon tím neporušil – je ale bezprecedentním krokem, aby prezident kvůli komerčním zájmům člena vlastní rodiny veřejně atakoval konkrétní privátní firmu.

A do třetice: jen pár dní předtím první dáma USA Melania Trumpová v žalobě vůči britskému listu Daily Mail uvedla, že ji server připravil o miliony. Britský bulvární online deník loni podle žaloby nepravdivě napsal, že Trumpová dříve pracovala v eskortní službě, a tím poškodil "multimilionový dolarový" potenciál jejích obchodních vztahů.

Podle žaloby je Trumpová aktuálně "jednou z nejfotografovanějších žen světa". Nařčení ze strany Daily Mailu jí tak prý pokazilo "příležitost, která přichází jednou za život". Takové vysvětlení podle kritiků ovšem nevyhnutelně vede k otázce: Chce snad Melania Trumpová komerčně vydělávat na tom, že je první dámou? To by sice v USA zřejmě nebylo protizákonné, podle mnohých by to ale bezpochyby bylo neetické.

Špička ledovce

Uvedené příklady jsou přitom jen onou příslovečnou špičkou ledovce, kterým je celé Trumpovo podnikatelské impérium.

Co se týče zákona, na prezidenta se legislativa o střetu zájmů, která jinak zavazuje (ještě s výjimkou viceprezidenta) všechny členy administrativy, přímo nevztahuje. Dosud však bylo pravidlem a de facto povinností, že prezidenti udělali vše pro to, aby vyloučili i kdyby jen stín podezření z možného konfliktu zájmů. Tedy že by se mohli díky svému postavení a vlivu jakkoli osobně obohacovat. Nebo že by mohli být naopak kvůli svým komerčním zájmům politicky ovlivnitelní, či dokonce vydíratelní.

O Donaldu Trumpovi ale pochybují nejen opoziční demokraté, ale také republikáni a mnozí konzervativní komentátoři. Formálně nový americký prezident předal před nástupem do funkce vedení společnosti Trump Organization svým synům Donaldovi Jr. a Ericovi. Majetkově mu nicméně tento konglomerát, sestávající za zhruba pěti set různých podnikatelských projektů v USA i v různých koutech světa, stále patří.

"Trumpovy osobní vazby v tomto obrovském impériu překonávají podnikatelské zájmy jakéhokoliv jiného významného politika moderní doby," napsal konzervativní deník Wall Street Journal.

Přímo ve Washingtonu, na dohled od Bílého domu, Donald Trump loni v létě otevřel luxusní hotel v budově bývalé staré pošty. Trump dům nevlastní, ale platí nájem vládě, od které zároveň získává slevu, neboť jde o památkově chráněný objekt. Jako prezident (tedy zaměstnanec státu) by správně neměl podnikat ve státní budově. Podle Trumpových právníků je ale vše v pořádku, neboť Trump smlouvu uzavřel dříve, než se rozhodl kandidovat.

Povinná snídaně v hotelu "U prezidenta Trumpa"

V jiných amerických médiích se také objevily informace, že vlády různě po světě instruují své delegace, aby se při návštěvě Washingtonu ubytovávaly právě v tomto hotelu. Pravděpodobně jako dobrý výchozí bod pro jednání s týmem Donalda Trumpa. "Mimochodem, měli jsme výtečnou snídani v hotelu vašeho pana prezidenta...“

Ještě zdaleka větším problémem ale mohou být Trumpovy zámořské akvizice. Například v realitním byznyse na Filipínách je tamním partnerem Trumpovy společnosti Jose Antonio, který byl ovšem loni jmenován zvláštním obchodním zmocněncem prezidenta Rodriga Duterteho. Antoniova společnost, která má ve správě Trumpův rozestavěný hotel, podle listu Wall Street Journal Trumpově společnosti zaplatila už 1 až 5 milionů dolarů.

Právě na možnost, že prezident Trump může takto zprostředkovaně dostávat peníze za zahraničí, pak míří žaloba, kterou před dvěma týdny na Bílý dům podal, jako jeden ze dvou partnerů, bývalý americký velvyslanec v Praze Norman Eisen. Před příjezdem do Česka byl Eisen označován za "etického cara" v Bílém domě Baracka Obamy.

Podle Eisena je možné, že Donald Trump porušuje jeden ze článků americké ústavy, podle kterého američtí představitelé nesmějí přijímat platby od zahraničních vlád či jednotlivců.

Bílý dům tvrdí, že žaloba je právně nesmyslná, a označuje ji za politický útok. Podle expertů, citovaných ve Wall Street Journal, žaloba nejspíš neuspěje. Jenže, jak dodal deník, každý takový podnět je pro Bílý dům nepříjemný a případné odhalení skutečného střetu zájmů může "prezidenta politicky zničit".

Bílý dům si začíná dávat pozor

V tuto chvíli se zdá, že si Trumpův Bílý dům možná začne dávat pozor, aby sám nezavdával další důvody k pochybám. Čerstvým příkladem byl víkendový pobyt japonského premiéra Šinzo Abeho v Trumpově letovisku v Mar-a-Largo na Floridě.

Trump věnoval Abemu pobyt ve svém privátním klubu jako "dar". Jinak by totiž musel jeho klub od japonské delegace vybrat peníze, čímž by prezident mohl formálně porušit právě výše citovaný zákaz příjmu financí od zahraničních subjektů.

I když na druhou stranu, v odpovědi na výbušnou reakci politiků a veřejnosti, kterou způsobila svojí televizní propagací značky Ivanky Trumpové, Kellyane Conwayová veřejnost ubezpečila, že prezident Trump za ní stále "stoprocentně stojí“. A všem americkým ženám by prý přála, aby "někdy v životě měly šéfa", jakého má ona v Bílém domě.

 

Právě se děje

Další zprávy