Rodina oběti koronaviru žaluje rakouský stát za nákazu v lyžařském středisku Ischgl

ČTK ČTK
17. 9. 2021 15:17
Odškodnění ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) žádají po rakouském státu u soudu pozůstalí po muži, který se během dovolené v lyžařském středisku Ischgl v březnu 2020 nakazil koronavirem a o několik týdnů později zemřel.
V Ischglu se mnoho lidí loni na jaře nakazilo v barech a v bufetech na sjezdovkách.
V Ischglu se mnoho lidí loni na jaře nakazilo v barech a v bufetech na sjezdovkách. | Foto: Reuters

Úřady podle žalující strany nejednaly dostatečně rychle a rozhodně, aby zabránily šíření infekce. První proces týkající se ohniska nákazy v Ischglu začal v pátek u vídeňského zemského soudu, napsala agentura DPA.

Zástupci státu tvrdí, že vláda i místní úřady koncem loňské zimy jednaly správně a v souladu s tehdejšími poznatky o nové nemoci, která se začínala šířit po Evropě. Žalobu proto považují za bezpředmětnou.

Právní zástupce pozůstalých ale podle agentury APA připomíná, že ačkoli se už 4. března vědělo, že v oblasti je koronavirus, úřady lokalitu neuzavřely a umožnily tak, aby do ní přijely tisíce lyžařů z celé Evropy na dovolenou.

Pak ale 13. března kancléř Sebastian Kurz nečekaně prohlásil region Paznauntal, v němž leží i Ischgl, za uzavřený. Kvůli tomu odtud v naprostém zmatku utíkali turisté i lidé pracující v cestovních ruchu a v přeplněných autobusech a autech se mezi nimi infekce rozšířila.

V této situaci se zřejmě virem SARS-CoV-2 nakazil i dvaasedmdesátiletý otec a manžel žalujících. Na cestě z Ischglu prý seděl v autobuse s kýchajícími a kašlajícími lidmi, taxíky v té době do oblasti už nejezdily.

K vídeňskému soudu přišlo zatím 15 žalob týkajících se Ischglu. Rakouský Svaz na ochranu spotřebitelů (VSV), který žalující podporuje, počítá s tím, že jich ale bude mnohem více.

Dnešní začátek procesu vzbudil velký zájem novinářů, akreditovalo se jich na něj asi šedesát, mezi nimi mnoho ze zahraničí.

Video: Brát očkované jako bezinfekční je nesmysl

Zastavit testování ve školách podle lékaře a vědce Mariána Hajdúcha není nejlepší nápad. Zavírá nám to oči, vysvětluje. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy