Rodina oběti koronaviru žaluje rakouský stát za nákazu v lyžařském středisku Ischgl

ČTK ČTK
17. 9. 2021 15:17
Odškodnění ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) žádají po rakouském státu u soudu pozůstalí po muži, který se během dovolené v lyžařském středisku Ischgl v březnu 2020 nakazil koronavirem a o několik týdnů později zemřel.
V Ischglu se mnoho lidí loni na jaře nakazilo v barech a v bufetech na sjezdovkách.
V Ischglu se mnoho lidí loni na jaře nakazilo v barech a v bufetech na sjezdovkách. | Foto: Reuters

Úřady podle žalující strany nejednaly dostatečně rychle a rozhodně, aby zabránily šíření infekce. První proces týkající se ohniska nákazy v Ischglu začal v pátek u vídeňského zemského soudu, napsala agentura DPA.

Zástupci státu tvrdí, že vláda i místní úřady koncem loňské zimy jednaly správně a v souladu s tehdejšími poznatky o nové nemoci, která se začínala šířit po Evropě. Žalobu proto považují za bezpředmětnou.

Právní zástupce pozůstalých ale podle agentury APA připomíná, že ačkoli se už 4. března vědělo, že v oblasti je koronavirus, úřady lokalitu neuzavřely a umožnily tak, aby do ní přijely tisíce lyžařů z celé Evropy na dovolenou.

Pak ale 13. března kancléř Sebastian Kurz nečekaně prohlásil region Paznauntal, v němž leží i Ischgl, za uzavřený. Kvůli tomu odtud v naprostém zmatku utíkali turisté i lidé pracující v cestovních ruchu a v přeplněných autobusech a autech se mezi nimi infekce rozšířila.

V této situaci se zřejmě virem SARS-CoV-2 nakazil i dvaasedmdesátiletý otec a manžel žalujících. Na cestě z Ischglu prý seděl v autobuse s kýchajícími a kašlajícími lidmi, taxíky v té době do oblasti už nejezdily.

K vídeňskému soudu přišlo zatím 15 žalob týkajících se Ischglu. Rakouský Svaz na ochranu spotřebitelů (VSV), který žalující podporuje, počítá s tím, že jich ale bude mnohem více.

Dnešní začátek procesu vzbudil velký zájem novinářů, akreditovalo se jich na něj asi šedesát, mezi nimi mnoho ze zahraničí.

Video: Brát očkované jako bezinfekční je nesmysl

Zastavit testování ve školách podle lékaře a vědce Mariána Hajdúcha není nejlepší nápad. Zavírá nám to oči, vysvětluje. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy