Rodiče nenechali očkovat děti, v Maďarsku jim je chtěli odebrat z péče

ČTK ČTK
12. 4. 2019 19:10
Rodičům v Maďarsku, kteří nedodrží povinnost nechat své potomky očkovat, hrozí podle rozhodnutí tamního ústavního soudu omezení rodičovských práv, případně i dočasné odebrání dětí. S odvoláním na maďarská média o tom informovala agentura APA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ústavní soud informoval o konkrétním případu, kdy rodiče odmítali děti nechat naočkovat povinnými vakcínami, a neuposlechli ani soudní výzvu, aby se svými dětmi přišli na očkování. Úřady proto usilovaly o to, aby byly děti umístěny u pěstounů. To se jim ale nepodařilo, protože matka i s dětmi uprchla do zahraničí a i když na ni Maďarsko vydalo zatykač, stále nebyla dopadena, uvedl internetový portál ATV.hu.

Skutečnost, že nejsou děti naočkované, neohrožuje jejich zdraví ani vývoj, tvrdí rodiče, kterých se tento případ týká. Postup maďarských úřadů napadli u ústavního soudu, ten to ale odmítl. Poukázal při tom na význam povinného očkování při posilování imunity lidí vůči nakažlivým nemocem a při prevenci jejich šíření.

Agentura APA připomíná, že v současnosti jsou v Maďarsku děti povinně očkovány proti deseti nemocem.

Video: Má být očkování povinné?

Sankce se mi nelíbí, ale je to nástroj, jak povinné očkování dodržovat, míní pediatr Janda. Jsme proti, navíc se rozšiřuje zákaz vstupu neočkovaných dětí do kolektivu, oponuje právnička Candigliota. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy