Kdo může za smrt dítěte? Aligátor se choval přirozeně, v zábavním parku chyběla cedule

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 6. 2016 17:27
Aligátor dvouletého chlapce po zápase s jeho otcem pustil, příčinou smrti je utonutí. Zábavní park Disney World na Floridě čelí kritice za to, že v místě byla pouze cedule Zákaz plavání. Bez zmínky o aligátorech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Běhal

Orlando - Dovolená na Floridě se pro rodinu z americké Nebrasky změnila v těžko popsatelné utrpení. Dvouletého syna napadl v laguně zábavního parku Disney World aligátor.

Tělo chlapce našli záchranáři nedaleko od místa, kde ho zvíře stáhlo pod vodu. Otec se snažil syna z čelistí vyprostit, ale nepodařilo se mu to. Aligátor nicméně na souboj zareagoval tak, že chlapce pustil a odplaval. Dítě se utopilo.

Událost vyvolala na Floridě šok. Je to poprvé za půl století existence Disney Worldu, kdy se něco takového stalo.

V místech, kde se chlapec brouzdal ve vodě, je výstraha Zákaz plavání. Nic tam ale neupozorňuje na nebezpečí, že ve vodě mohou být aligátoři.

Aligátoři ztrácejí strach z člověka

Na jiných místech, v jiných hotelích cedule s takovým varováním jsou. Například nedaleký hotel Hyatt Regency Grand Cypress má na pozemku ceduli s tímto nápisem: "Upozorňujeme, že v jezeře jsou aligátoři". Policejní mluvčí ve čtvrtek uvedl, že událost není vyšetřována jako kriminální čin.

Úřad na ochranu ryb a zvěře odhaduje, že na Floridě žije přibližně 1,3 milionu aligátorů. "Nenajdete ve státě žádnou vodní plochu, kde by nebyli," řekl deníku Washington Post.

"Aligátoři ztrácejí svůj přirozených strach z člověka. To je hlavní důvod, proč je krmení zakázáno," uvedl Kenneth Krysko z floridského muzea přírodní historie.

"Já jsem na Floridě byl, kontakt mezi lidskou populací a aligátory je tam mimořádně těsný. Útok na malé dítě je pro aligátora přirozeným projevem. Nerozlišuje mezi obratlovci. Ani bych to nedával do souvislosti s tím, zda tam zvířata lidé krmí, či nikoliv. Nebezpeční jsou aligátoři dlouzí zhruba 2,7 metru a víc. Ale je znám i případ, kdy člověka zabil kus dlouhý 1,8 metru. Předejít tomu lze jen tak, že lidé nevstoupí do vod, kde aligátoři jsou, a že tyto plochy budou jasně označené,“ řekl Aktuálně.cz Miroslav Procházka, ředitel Krokodýlí ZOO Protivín.

Tragédie se odehrála v devět hodin večer. O aligátorech se ví, že jsou aktivní hlavně v noci.

Pokud člověk někde zvíře potká, má se od něj držet ve vzdálenosti nejméně tří metrů a nijak ho neprovokovat.

Od roku 1973 třiadvacet mrtvých

Od roku 1973 zabili aligátoři na Floridě třiadvacet lidí. V roce 1993 se stal podobný incident jako nyní. Desetiletého chlapce zvíře stáhlo pod vodu a uplavalo s ním do řeky Loxahatchee.

Podceňovat zvířata, která by se teoreticky měla lidí bát a neútočit na ně, se nevyplácí ani na jiných místech.

V roce 2007 zemřel osmiletý chlapec, napadený v Indonésii tři metry dlouhým ještěrem, známým pod názvem komodský drak. Byl to první takový útok po třiatřiceti letech.

Jeden z českých cirkusů má v programu vystoupení s krokodýly a před číslem varuje návštěvníky, aby nevstupovali do manéže a nevztahovali ke krokodýlům ruku.

 

Právě se děje

Další zprávy