Rodiče vás nechtějí. Novináři zmapovali, jak Rusko "krade" ukrajinské děti

AP lis AP, lis
19. 10. 2022 9:34
Rusko ospravedlňuje odvoz ukrajinských dětí z jejich země a snahu vychovat je jako Rusy. Říkají tomu "akt velkorysosti". Tisíce dětí už podle agentury Associated Press zmizely z Ukrajiny a nyní jsou nucené žít v Rusku s cizí rodinou. Ruští propagandisté stojí opodál a vše zaznamenávají. Podle právníků může jít o znak genocidy, a dokonce o pokus vymazat identitu nepřátelského národa.
Video: Associated Press, Aktuálně.cz

Rusové podle hrubých odhadů odvážejí z Ukrajiny tisíce dětí. Nalezli je ve sklepích zničených měst, jako třeba v Mariupolu, nebo v sirotčincích v separatistických územích Donbasu. Rodiče některých z nich zahynuli při ostřelování, jiní sirotci se zase řadí do kategorie "děti státu". Do této skupiny patří většinou děti, jejichž rodiče úřady znají, ale z různých důvodů se o své potomky nemohou postarat.

Spousta rodičů odvezených ukrajinských dětí je naživu. Rusko přitom tvrdí, že tyto děti nemají rodiče ani opatrovníky, kteří by se o ně postarali. Agentura Associated Press ale na základě desítek rozhovorů s rodiči, dětmi a úředníky na Ukrajině i v Rusku, dále e-mailů, dopisů a ruských dokumentů zjistila, že úředníci deportovali ukrajinské děti do Ruska nebo na území ovládaná Ruskem bez jejich souhlasu. Dětem lhali, že je rodiče nechtějí, využívali je k propagandě a přidělovali jim ruské rodiny a občanství.

Adopce jako akt velkorysosti

Rusko ale tvrdí, že je adopce ukrajinských dětí aktem velkorysosti, který dává bezmocným nezletilým nový domov a zdravotní prostředky. Ruská státní média tak publikují záběry a fotografie toho, jak ukrajinské děti místní úředníci objímají a předávají jim ruské pasy. Cílená adopce ukrajinských dětí a snaha vychovávat je jako Rusy je podle vyšetřování agentury AP v plném proudu.

Jedenáctiletá Jaroslava Rogačjovová byla evakuována ze sirotčince v Doněcku a spolu se svými dvěma sestrami čekala, až ji pošlou do náhradní rodiny v Moskvě. Řekla, že se jí bude stýskat po moři a Doněcku, ale s novou rodinou se už seznámila a má ji ráda. "Maminka se mi líbila od samého začátku. Seznámila mě se třemi dětmi, tatínkem a babičkou. Mají velký dům," popsala Ukrajinka.

Tisíc dolarů za postižené dítě

Ruské zákony ale adopci cizích dětí zakazují. V květnu proto Vladimir Putin podepsal dekret, který Rusku usnadňuje adopci a udělování občanství ukrajinským dětem bez rodičovské péče. Dekret zároveň ztěžuje Ukrajině a pozůstalým příbuzným jejich získání zpět. Rusko také sepsalo registr vhodných ruských rodin pro ukrajinské děti a zaplatí jim jednorázový příspěvek za každé dítě, které získá občanství. A to dokonce až ve výši 1000 dolarů pro ty s postižením. Pořádá letní tábory pro ukrajinské sirotky, nabízí kurzy "vlastenecké výchovy" a také provozuje horkou linku pro párování ruských rodin s dětmi z Donbasu.

"Je to naprosto strašný příběh," uvedl poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko, který tvrdí, že jen z tohoto města byly odebrány stovky dětí. "Nevíme, jestli mají naše děti oficiální nebo nevlastní rodiče. Nebo něco jiného, protože zmizely. Násilně je odvezli ruští vojáci," doplnil. Podle právníků může být navíc výchova válečných dětí v jiné zemi nebo kultuře, ať už těch, co rodiče mají, nebo sirotků, znakem genocidy a pokusem vymazat identitu nepřátelského národa.

Celá situace je také pravděpodobně spojená s Vladimirem Putinem, který adopce výslovně podpořil. I v případě, že rodiče ukrajinských dětí zemřeli, mají podle Stephena Rappa, bývalého velvyslance USA pro otázky válečných zločinů, který radí Ukrajině při trestním stíhání, zůstat ve své domovině a být adoptovány na Ukrajině. Deportování do Ruska rozhodně není vhodným řešením.

Rusové se dětem snaží pomoci překonat trauma

Podle novinářů z agentury AP je velmi těžké určit přesný počet ukrajinských dětí deportovaných do Ruska. Ukrajinští představitelé tvrdí, že jich bylo téměř osm tisíc. Rusko počet neuvedlo, ale úředníci pravidelně oznamují přílet ukrajinských sirotků v ruských vojenských letadlech. Rusové v březnu uvedli, že se v jejich zemi nově nachází více než tisíc dětí z Ukrajiny. V létě pak získalo 130 dětí ruské občanství. Od té doby jich do Ruska dorazilo ale mnohem víc. Jen v říjnu mělo jít o 234 dětí.

Ruská zmocněnkyně pro práva dětí Maria Lvovová-Bělovová uvedla, že tyto děti potřebují pomoc Ruska, aby překonaly trauma. Kvůli tomu prý špatně spí, v noci pláčou a kreslí si sklepy a protiatomové kryty. Připustila také, že zpočátku skupina třiceti dětí přivezených do Ruska ze sklepů v Mariupolu vzdorovitě zpívala ukrajinskou hymnu a křičela: "Sláva Ukrajině!" Nyní se však podle ní jejich odpor změnil v "lásku k Rusku". Na Lvovovou-Bělovovou byly uvaleny sankce ze strany Spojených států, Evropy, Velké Británie, Kanady a Austrálie. Ruská zmocněnkyně pro práva dětí se ale vyjádřila, že "pomáhá dětem zachovat jejich právo žít pod mírovým nebem a být šťastné".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy