Nová metoda: Riziko rakoviny kůže odhalí počet mateřských znamének na pravé ruce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 10. 2015 12:49
S jednoduchou metodou umožňující odhalit vysoké riziko onemocnění rakovinou kůže nebo nádorem přišli britští vědci z King's College v Londýně. Z jejich výzkumu vyplývá, že lidé mající více než 100 mateřských znamének na těle mají pětkrát vyšší riziko onemocnět. Celkový počet znamének se přitom dá odhadnout pomocí jejich součtu na pravé paži.
Melanomy se vyvíjí z neobvykle vypadajících mateřských znamének.
Melanomy se vyvíjí z neobvykle vypadajících mateřských znamének. | Foto: Thinkstock

Londýn - Studie britských vědců odhaluje jednoduchý způsob, kterým lze předpovědět riziko onemocnění rakovinou kůže a nádorových onemocnění.

Stačí si spočítat mateřská znaménka na pravé paži.

O metodě informoval server BBC s odvoláním na výzkum zveřejněný britským dermatologickým magazínem.

Ten stojí na dlouhodobém sledování 3000 dvojčat ve Velké Británii a několika set pacientů trpících melanomy nebo rakovinou kůže.

Z výsledku průzkumu vyplývá, že počet mateřských znamének zvyšuje riziko rakoviny a nádorových onemocnění. A to tak, že u lidí majících více než 100 znamének na celém těle, je riziko onemocnění až pětkrát vyšší.

Zajímavějším výstupem z pozorování je však fakt, že lékařům při preventivní prohlídce stačí spočítat znaménka pouze na pravé paži. Ženy, které jich mají na pravé paži více než sedm, mají devětkrát větší pravděpodobnost, že jich na celém těle mají dohromady přes 50.

Pokud si jich napočítají alespoň 11, na zbytku těla jich mají s největší pravděpodobností přes 100, a tím pádem je u nich riziko onemocnění vyšší.

Přestože počet znamének na pravé paži může sloužit jako varování, lékaři zdůrazňují, že se melanomy vyvíjí z těch, která vypadají neobvykle. Proto by ani při jejich nízkém počtu neměly být podceňovány změny velikosti nebo tvaru jakéhokoliv z nich, nejen těch na paži.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy