Nová metoda: Riziko rakoviny kůže odhalí počet mateřských znamének na pravé ruce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 10. 2015 12:49
S jednoduchou metodou umožňující odhalit vysoké riziko onemocnění rakovinou kůže nebo nádorem přišli britští vědci z King's College v Londýně. Z jejich výzkumu vyplývá, že lidé mající více než 100 mateřských znamének na těle mají pětkrát vyšší riziko onemocnět. Celkový počet znamének se přitom dá odhadnout pomocí jejich součtu na pravé paži.
Melanomy se vyvíjí z neobvykle vypadajících mateřských znamének.
Melanomy se vyvíjí z neobvykle vypadajících mateřských znamének. | Foto: Thinkstock

Londýn - Studie britských vědců odhaluje jednoduchý způsob, kterým lze předpovědět riziko onemocnění rakovinou kůže a nádorových onemocnění.

Stačí si spočítat mateřská znaménka na pravé paži.

O metodě informoval server BBC s odvoláním na výzkum zveřejněný britským dermatologickým magazínem.

Ten stojí na dlouhodobém sledování 3000 dvojčat ve Velké Británii a několika set pacientů trpících melanomy nebo rakovinou kůže.

Z výsledku průzkumu vyplývá, že počet mateřských znamének zvyšuje riziko rakoviny a nádorových onemocnění. A to tak, že u lidí majících více než 100 znamének na celém těle, je riziko onemocnění až pětkrát vyšší.

Zajímavějším výstupem z pozorování je však fakt, že lékařům při preventivní prohlídce stačí spočítat znaménka pouze na pravé paži. Ženy, které jich mají na pravé paži více než sedm, mají devětkrát větší pravděpodobnost, že jich na celém těle mají dohromady přes 50.

Pokud si jich napočítají alespoň 11, na zbytku těla jich mají s největší pravděpodobností přes 100, a tím pádem je u nich riziko onemocnění vyšší.

Přestože počet znamének na pravé paži může sloužit jako varování, lékaři zdůrazňují, že se melanomy vyvíjí z těch, která vypadají neobvykle. Proto by ani při jejich nízkém počtu neměly být podceňovány změny velikosti nebo tvaru jakéhokoliv z nich, nejen těch na paži.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy