Riziko lavin v Rakousku klesá, sníh ale zasypal několik silnic

ČTK ČTK
15. 1. 2019 12:05
Riziko lavin v Rakousku se v úterý mírně snížilo, nadále ale zůstává vysoké. Podle agentury APA už v žádné ze spolkových zemí neplatí nejvyšší, tedy pátý stupeň lavinového nebezpečí. Několik lavin spadlo v noci na silnice a domy, nikdo ale zranění neutrpěl. Také v Bavorsku, které stejně jako Rakousko v uplynulých dnech trápilo silné sněžení, se situace mírně uklidnila.
Hasiči odstraňují sníh ze střechy domu v Rosenau v Rakousku.
Hasiči odstraňují sníh ze střechy domu v Rosenau v Rakousku. | Foto: Reuters

"Situace zůstává vážná," uvedla v úterý lavinová služba spolkové země Salcbursko. Kromě ní platí druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí i v částech rakouských spolkových zemí Vorarlbersko, Horní Rakousy, Štýrsko a Tyrolsko.

"Pro zimní sporty mimo zajištěné sjezdovky jsou podmínky velmi nebezpečné," zdůraznila tyrolská lavinová služba.

V Rakousku v pondělí večer a v noci na úterý laviny zasypaly především silnice, ale ve štýrském Ramsau na úpatí hory Dachstein sníh pronikl skrz okna také do dvou místních hotelů. V obou ubytovacích zařízeních bylo v tu dobu asi šedesát hostů, nikdo ale neutrpěl zranění. Pod lavinou se ovšem ocitlo několik jejich automobilů.

Řada rakouských horských obcí je nadále nepřístupná. Například v Salcbursku bylo od okolního světa v pondělí večer dočasně odříznuto 41 tisíc lidí. Mnoho lidí je v Rakousku také bez elektrické energie. V Tyrolsku je to kolem 500 domácností, ještě v pondělí to ovšem bylo 1500. Uzavřena zůstává řada lyžařských středisek, a to nejen kvůli nebezpečí pádu lavin, ale i kvůli silnému větru.

V Bavorsku, které stejně jako Rakousko v posledních týdnech trápilo vydatné sněžení, se situace zlepšila. Podle meteorologů se tu v úterý očekává maximálně pět centimetrů nového sněhu, vydatněji by mělo na území Německa sněžit jen ve východním Sasku.

Na středu meteorologové předpovídají v Bavorsku i v Rakousku oteplení. Varovali proto před ztěžknutím sněhu, což by mohlo způsobit další laviny, ale i lámání přetížených větví či celých stromů. Díky tomu, že přestalo sněžit, bude ale možné na některých nebezpečných místech sněhovou masu odstřelit, a zpřístupnit tak některé obce odříznuté od světa.

Podívejte se, jak v minulých dnech zavalila lavina švýcarský hotel

Lavina zasypala hotel Säntis ve švýcarském kantonu Appenzell Ausserrhoden | Video: St. Galler Tagblatt
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy