Riziko je i u nás. Německo po vpádu do Kapitolu chystá příkop kolem parlamentu

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 1. 2021 6:10
Je to jen několik měsíců, co Německo trnulo nad podobnými, i když méně alarmujícími scénami, jaké se odehrávaly minulou středu v americkém Washingtonu. Na konci loňského srpna se odpůrci roušek a covidových opatření pokusili dostat do historické budovy spolkového parlamentu, Reichstagu. Už tehdy úřady začaly plánovat lepší zabezpečení, po dění v Kapitolu se chtějí poučit i v USA.

Berlínské události se loni obešly bez obětí, zraněných i násilností, demonstrantům se přesto podařilo pronést říšské vlajky do bezprostřední blízkosti sídla německého parlamentu. Ty jsou většinově vnímány jako připomínka někdejších německých válečnických a rozpínavých ambicí, samotný Reichstag naopak v moderním Německu symbolizuje jejich překonání. V zemi proto tyto scény vyvolaly vlnu odporu.

Protestující tehdy využili krátkého momentu oslabení mezi jednotkami berlínských policistů, kteří historickou budovu chránili. Převrátili zábrany a pronikli na venkovní schodiště před západní, nejzdobnější fasádou Reichstagu.

Když se podobné scény odehrávaly minulý týden ve Spojených státech, kde demonstranti pronikli do sídla Kongresu a během akce zemřelo pět lidí, patřil odkaz na události loňského léta a podzimu v podobě hesla #reichstag mezi nejzmiňovanější na sociální síti Twitter. 

Instituce má podobně jako americký Kapitol svou vlastní policii, tvoří ji asi 200 lidí. Místo červeno-černo-zlaté německé orlice nosí na uniformách stříbrnou, parlamentní. Za ochranu budovy zvnějšku pak odpovídají berlínské městské jednotky.

Tiskové oddělení parlamentu na dotaz serveru Aktuálně.cz potvrdilo, že je v plánu zabezpečení zlepšit mimo jiné tím, že spolu bude parlamentní a spolková policie úzce spolupracovat. Naopak posílení vlastních jednotek se nechystá. 

Kromě toho chce předseda spolkového sněmu Wolfgang Schäuble společně s jednotlivými parlamentními stranami, samosprávou hlavního města a německým ministerstvem vnitra prověřit, jak by se z dění ve Washingtonu mohli poučit doma v Berlíně. Od tamní ambasády si kvůli tomu nechá zpracovat analýzu, napsal list Berliner Morgenpost. Zpřísnit by se mohla pravidla vstupu a pohybu po parlamentních budovách, třeba aby se do nich nedostali bývalí poslanci. 

Příkop a tunel

Změnou, kterou by zaznamenali i běžní návštěvníci Berlína, by byl nový příkop obklopující schodiště na západní straně Reichstagu. Podle dřívějších informací deníku Süddeutsche Zeitung by měl vést po celé délce fasády a být deset metrů dlouhý a 2,5 metru hluboký. 

Grafika zobrazuje rozdíl mezi AHA příkopem (nahoře) a zdí.
Grafika zobrazuje rozdíl mezi AHA příkopem (nahoře) a zdí. | Foto: Wikimedia Commons - Von 842U in der Wikipedia auf Englisch - CC BY-SA 3.0
Náčrt, jak by mohl vypadat AHA příkop kolem budovy Reichstagu.
Náčrt, jak by mohl vypadat AHA příkop kolem budovy Reichstagu. | Foto: @DBT - bundestag.de

Architekti podobnému příkopu s odkazem na středověkou terminologii říkají AHA - člověk si ho má všimnout až na poslední chvíli a leknout se, což může provázet překvapené "aha!". 

Podobná konstrukce už nyní pomáhá hlídat sídlo spolkového prezidenta v nedalekém zámku Bellevue. Její výhodou je, že historické památky zůstávají za zapuštěnou zdí nadále dobře viditelné turistům a dalším návštěvníkům.

Před Reichstagem by mělo příkop doplnit ještě nové informační centrum. Až dosud muselo projít všech 2,5 milionu návštěvníků, kteří se každý rok chodí dívat do veřejně přístupné prosklené parlamentní kupole, provizorní stavbou připomínající kontejner. Nově by měli vstupovat podzemním tunelem. 

Příkop je v plánu už několik let, po událostech z posledních měsíců by se ale jeho stavba mohla urychlit. Jak však upozorňuje list Süddeutsche Zeitung, vše se nejspíš protáhne. V místě má totiž vést i linka metra a nadzemní dráhy, a stavět by se tak mohlo začít až v roce 2025. 

­ ­ ­

Přišli jako hosté

V souvislosti s nepokoji v Americe německá média připomínají také událost, kdy se několika krajně pravicovým aktivistům skutečně podařilo proniknout do německého parlamentu. Způsobili rozruch na chodbách a slovně útočili na poslance, dokud je nevyvedli policisté. Došlo k tomu loni v půlce listopadu.

Čtyři odpůrci koronavirových opatření, která zrovna parlament projednával, se do budovy dostali legálně, nahlášení jako návštěvníci tří poslanců pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Jedním z těchto zákonodárců byl i Petr Bystroň, poslanec původem z Bavorska, který má české kořeny. AfD své poslance následně potrestala: až do února nesmí na plénu německého spolkového sněmu vystupovat. 

Video: Kdo v noci na čtvrtek obléhal Kongres? Toto jsou nejvýraznější postavy

Viking i absolvent psychologie: Toto jsou nejvýraznější tváře obléhání Kapitolu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 30 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy