Mimořádná zpráva

Rituální vraždy dětí? V Indii běžné

Roman Staněk
17. 4. 2006 0:00
Barha - Další vesnice nedaleko moderní indické metropole Dillí se setkala s brutálním obětováním dítěte k náboženským účelům.
Hinduismus je v Indii státním náboženstvím. Jeho extrémní odnože spolu s nevzdělaností se můžou stát smrtící kombinací.
Hinduismus je v Indii státním náboženstvím. Jeho extrémní odnože spolu s nevzdělaností se můžou stát smrtící kombinací. | Foto: EPA

Není to první případ a ani poslední. Vesnice Barha ve státě Uttar Pradesh leží pouze asi 200 kilometrů od hlavního města Dillí. I přes svou blízkost k moderní metropoli zde stále přetrvávají středověké zvyky ve své nejstrašnější podobě.

Tato vesnice se stala další v řadě, kdy bylo malé dítě obětováno k rituálním účelům, uvádí BBC. Chlapec Akaš Singh byl umučen a zavražděn.

Žena, která to udělala, byla šílená, říkají vesničané. Akaš se přátelil s ostatními dětmi a oni stále nemohou uvěřit, že se to stalo.

Únoskyně žila jen o několik domů vedle.

Děsivá smrt

Tvrdila, že trpí děsivými nočními můrami a halucinacemi. Proto se šla poradit se svatým mužem, který jí řekl, že má chlapce obětovat, jakým způsobem to má udělat a také kterému hinduistickému božstvu má obětovat jeho krev.

"Nejprve mu uřízli jazyk," řekla jeho babička Harpyari reportérce. "Potom mu odřízli nos a uši. Nakonec mu usekli všechny prsty. Umíral pomalu."

Akašova matka nalezla už jen zmrzačené tělo svého syna. Rodině bylo řečeno, že byl přesvědčen pomocí sladkostí a prosil své trýznitele, aby jej propustili.

Děsivá prohlídka

"Místní lidé mě přivedli k domu, který byl uzamčen, a odmítli mne do něj pustit," píše dále zpravodajka BBC Navdip Dhariwalová.

"Při pohledu skrze okenní mříže šlo v temnu spatřit obrysy této děsivé místnosti. Staré obrazy hinduistických bohů zdobí zdi a na zemi leží hromádka starého povlečení."

"V jednom rohu jsme nalezli důkaz toho, po čem jsme zde přijeli pátrat: Krvavé fleky na zdech a na podlaze. Na tomto místě byl rituálně zavražděn malý chlapec," píše reportérka.

Oblast kolem hlavního města Dillí by se mohla zdát civilizovanou. Rituální vraždy dětí jsou zde běžné. Policie to tají.
Oblast kolem hlavního města Dillí by se mohla zdát civilizovanou. Rituální vraždy dětí jsou zde běžné. Policie to tají. | Foto: Aktuálně.cz

Chrámy obětování

V celé Indii jsou chrámy zasvěcené různým božstvům. Bezdětné páry, nemohoucí i nemocní sem jezdí, aby se modlili za své uzdravení.

Obětování zvířat není nic neobvyklého, ale lidé se nestávali chrámovými obětmi už od dávných časů.

Navdip Dhariwalová navštívila také chrám v Meerutu. Nejvyšší duchovní jí však nedovolil zúčastnit se obřadu, při kterém je rituálně obětováno zvíře.

Duchovní jako tento mají na své příznivce a následovníky ohromný vliv. Často také profitují z lidského strachu. A v těch nejextrémnějších případech instruují své ovečky, aby zabíjely.

Chybí vzdělání

S Raju je novinář z deníku Hindustán Times a upozorňuje na případy obětování dětí na západě státu Uttar Pradesh už od roku 1997. Zabýval se již 38 podobnými případy.

V jednom podobném řekl duchovní mladému muži, že pokud oběsí malého chlapečka a zapálí jeho nohy, kouř z hořících chodidel k němu přivábí krásnou dívku z vesnice, která se mu líbila.

"Lidé musí být vzděláváni. Jedině to je odradí od slepého následování těchto svatých mužů," řekl. "Oni působí na lidi pomocí strachu a pověr, a to je šílené."

Mnoho případů, málo publicity

Oba reportéři navštívili také věznici, kde byla držena žena obviněná z vraždy malého Akaše. Zaměstnanec věznice řekl, že se v této oblasti během sedmi let uskutečnilo více než 200 takových rituálních vražd dětí.

Uvedl, že mnoho případů také není nahlášeno, protože policie jen neochotně poškozuje dobré jméno státu Uttar Pradesh. Zaměstnanec upozornil, že mnoho případů dětského obětování často není policií zveřejňováno.

Mnoho těchto vrahů je za mřížemi, ale mnoho těch, kteří tyto hrůzné činy vymýšlejí, zůstává na svobodě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy