Rituální vraždy dětí? V Indii běžné

Roman Staněk
17. 4. 2006 0:00
Barha - Další vesnice nedaleko moderní indické metropole Dillí se setkala s brutálním obětováním dítěte k náboženským účelům.
Hinduismus je v Indii státním náboženstvím. Jeho extrémní odnože spolu s nevzdělaností se můžou stát smrtící kombinací.
Hinduismus je v Indii státním náboženstvím. Jeho extrémní odnože spolu s nevzdělaností se můžou stát smrtící kombinací. | Foto: EPA

Není to první případ a ani poslední. Vesnice Barha ve státě Uttar Pradesh leží pouze asi 200 kilometrů od hlavního města Dillí. I přes svou blízkost k moderní metropoli zde stále přetrvávají středověké zvyky ve své nejstrašnější podobě.

Tato vesnice se stala další v řadě, kdy bylo malé dítě obětováno k rituálním účelům, uvádí BBC. Chlapec Akaš Singh byl umučen a zavražděn.

Žena, která to udělala, byla šílená, říkají vesničané. Akaš se přátelil s ostatními dětmi a oni stále nemohou uvěřit, že se to stalo.

Únoskyně žila jen o několik domů vedle.

Děsivá smrt

Tvrdila, že trpí děsivými nočními můrami a halucinacemi. Proto se šla poradit se svatým mužem, který jí řekl, že má chlapce obětovat, jakým způsobem to má udělat a také kterému hinduistickému božstvu má obětovat jeho krev.

"Nejprve mu uřízli jazyk," řekla jeho babička Harpyari reportérce. "Potom mu odřízli nos a uši. Nakonec mu usekli všechny prsty. Umíral pomalu."

Akašova matka nalezla už jen zmrzačené tělo svého syna. Rodině bylo řečeno, že byl přesvědčen pomocí sladkostí a prosil své trýznitele, aby jej propustili.

Děsivá prohlídka

"Místní lidé mě přivedli k domu, který byl uzamčen, a odmítli mne do něj pustit," píše dále zpravodajka BBC Navdip Dhariwalová.

"Při pohledu skrze okenní mříže šlo v temnu spatřit obrysy této děsivé místnosti. Staré obrazy hinduistických bohů zdobí zdi a na zemi leží hromádka starého povlečení."

"V jednom rohu jsme nalezli důkaz toho, po čem jsme zde přijeli pátrat: Krvavé fleky na zdech a na podlaze. Na tomto místě byl rituálně zavražděn malý chlapec," píše reportérka.

Oblast kolem hlavního města Dillí by se mohla zdát civilizovanou. Rituální vraždy dětí jsou zde běžné. Policie to tají.
Oblast kolem hlavního města Dillí by se mohla zdát civilizovanou. Rituální vraždy dětí jsou zde běžné. Policie to tají. | Foto: Aktuálně.cz

Chrámy obětování

V celé Indii jsou chrámy zasvěcené různým božstvům. Bezdětné páry, nemohoucí i nemocní sem jezdí, aby se modlili za své uzdravení.

Obětování zvířat není nic neobvyklého, ale lidé se nestávali chrámovými obětmi už od dávných časů.

Navdip Dhariwalová navštívila také chrám v Meerutu. Nejvyšší duchovní jí však nedovolil zúčastnit se obřadu, při kterém je rituálně obětováno zvíře.

Duchovní jako tento mají na své příznivce a následovníky ohromný vliv. Často také profitují z lidského strachu. A v těch nejextrémnějších případech instruují své ovečky, aby zabíjely.

Chybí vzdělání

S Raju je novinář z deníku Hindustán Times a upozorňuje na případy obětování dětí na západě státu Uttar Pradesh už od roku 1997. Zabýval se již 38 podobnými případy.

V jednom podobném řekl duchovní mladému muži, že pokud oběsí malého chlapečka a zapálí jeho nohy, kouř z hořících chodidel k němu přivábí krásnou dívku z vesnice, která se mu líbila.

"Lidé musí být vzděláváni. Jedině to je odradí od slepého následování těchto svatých mužů," řekl. "Oni působí na lidi pomocí strachu a pověr, a to je šílené."

Mnoho případů, málo publicity

Oba reportéři navštívili také věznici, kde byla držena žena obviněná z vraždy malého Akaše. Zaměstnanec věznice řekl, že se v této oblasti během sedmi let uskutečnilo více než 200 takových rituálních vražd dětí.

Uvedl, že mnoho případů také není nahlášeno, protože policie jen neochotně poškozuje dobré jméno státu Uttar Pradesh. Zaměstnanec upozornil, že mnoho případů dětského obětování často není policií zveřejňováno.

Mnoho těchto vrahů je za mřížemi, ale mnoho těch, kteří tyto hrůzné činy vymýšlejí, zůstává na svobodě.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy