Rituální vraždy dětí? V Indii běžné

Roman Staněk
17. 4. 2006 0:00
Barha - Další vesnice nedaleko moderní indické metropole Dillí se setkala s brutálním obětováním dítěte k náboženským účelům.
Hinduismus je v Indii státním náboženstvím. Jeho extrémní odnože spolu s nevzdělaností se můžou stát smrtící kombinací.
Hinduismus je v Indii státním náboženstvím. Jeho extrémní odnože spolu s nevzdělaností se můžou stát smrtící kombinací. | Foto: EPA

Není to první případ a ani poslední. Vesnice Barha ve státě Uttar Pradesh leží pouze asi 200 kilometrů od hlavního města Dillí. I přes svou blízkost k moderní metropoli zde stále přetrvávají středověké zvyky ve své nejstrašnější podobě.

Tato vesnice se stala další v řadě, kdy bylo malé dítě obětováno k rituálním účelům, uvádí BBC. Chlapec Akaš Singh byl umučen a zavražděn.

Žena, která to udělala, byla šílená, říkají vesničané. Akaš se přátelil s ostatními dětmi a oni stále nemohou uvěřit, že se to stalo.

Únoskyně žila jen o několik domů vedle.

Děsivá smrt

Tvrdila, že trpí děsivými nočními můrami a halucinacemi. Proto se šla poradit se svatým mužem, který jí řekl, že má chlapce obětovat, jakým způsobem to má udělat a také kterému hinduistickému božstvu má obětovat jeho krev.

"Nejprve mu uřízli jazyk," řekla jeho babička Harpyari reportérce. "Potom mu odřízli nos a uši. Nakonec mu usekli všechny prsty. Umíral pomalu."

Akašova matka nalezla už jen zmrzačené tělo svého syna. Rodině bylo řečeno, že byl přesvědčen pomocí sladkostí a prosil své trýznitele, aby jej propustili.

Děsivá prohlídka

"Místní lidé mě přivedli k domu, který byl uzamčen, a odmítli mne do něj pustit," píše dále zpravodajka BBC Navdip Dhariwalová.

"Při pohledu skrze okenní mříže šlo v temnu spatřit obrysy této děsivé místnosti. Staré obrazy hinduistických bohů zdobí zdi a na zemi leží hromádka starého povlečení."

"V jednom rohu jsme nalezli důkaz toho, po čem jsme zde přijeli pátrat: Krvavé fleky na zdech a na podlaze. Na tomto místě byl rituálně zavražděn malý chlapec," píše reportérka.

Oblast kolem hlavního města Dillí by se mohla zdát civilizovanou. Rituální vraždy dětí jsou zde běžné. Policie to tají.
Oblast kolem hlavního města Dillí by se mohla zdát civilizovanou. Rituální vraždy dětí jsou zde běžné. Policie to tají. | Foto: Aktuálně.cz

Chrámy obětování

V celé Indii jsou chrámy zasvěcené různým božstvům. Bezdětné páry, nemohoucí i nemocní sem jezdí, aby se modlili za své uzdravení.

Obětování zvířat není nic neobvyklého, ale lidé se nestávali chrámovými obětmi už od dávných časů.

Navdip Dhariwalová navštívila také chrám v Meerutu. Nejvyšší duchovní jí však nedovolil zúčastnit se obřadu, při kterém je rituálně obětováno zvíře.

Duchovní jako tento mají na své příznivce a následovníky ohromný vliv. Často také profitují z lidského strachu. A v těch nejextrémnějších případech instruují své ovečky, aby zabíjely.

Chybí vzdělání

S Raju je novinář z deníku Hindustán Times a upozorňuje na případy obětování dětí na západě státu Uttar Pradesh už od roku 1997. Zabýval se již 38 podobnými případy.

V jednom podobném řekl duchovní mladému muži, že pokud oběsí malého chlapečka a zapálí jeho nohy, kouř z hořících chodidel k němu přivábí krásnou dívku z vesnice, která se mu líbila.

"Lidé musí být vzděláváni. Jedině to je odradí od slepého následování těchto svatých mužů," řekl. "Oni působí na lidi pomocí strachu a pověr, a to je šílené."

Mnoho případů, málo publicity

Oba reportéři navštívili také věznici, kde byla držena žena obviněná z vraždy malého Akaše. Zaměstnanec věznice řekl, že se v této oblasti během sedmi let uskutečnilo více než 200 takových rituálních vražd dětí.

Uvedl, že mnoho případů také není nahlášeno, protože policie jen neochotně poškozuje dobré jméno státu Uttar Pradesh. Zaměstnanec upozornil, že mnoho případů dětského obětování často není policií zveřejňováno.

Mnoho těchto vrahů je za mřížemi, ale mnoho těch, kteří tyto hrůzné činy vymýšlejí, zůstává na svobodě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy