Riskují vše. Ebole už v Africe podlehlo přes 120 zdravotníků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 9. 2014 13:11
K 26. srpnu měla obávaná krvácivá horečka na svědomí celkem 1552 obětí a 3062 nakažených. Podezření na zavlečení infekce nově hlásí Švédsko.
Oběti mezi lékaři a sestrami tvoří téměř 13 procent z celkového počtu mrtvých.
Oběti mezi lékaři a sestrami tvoří téměř 13 procent z celkového počtu mrtvých. | Foto: Reuters

Lagos - Nigérie v neděli potvrdila nový případ nákazy ebolou u lékařky, jejíž manžel - rovněž lékař - už viru stejné choroby podlehl.

Přibylo tak další jméno na rozrůstajícím se seznamu zdravotníků, které epidemie krvácivé horečky v západní Africe postihla.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) už infekci podlehlo více než 120 zdravotních pracovníků a na 240 dalších se nakazilo.

Manžel nakažené lékařky zemřel ve městě Port Harcourt 22. srpna.

Předtím léčil pacienta, jenž byl v kontaktu s Liberijcem, který virus koncem července do Nigérie zavlekl.

Nigerijští lékaři za epidemii zaplatili tvrdou cenu: ze šesti lidí, kteří v nejlidnatější africké zemi na ebolu zemřeli, byli dva lékaři a dvě zdravotní sestry.

WHO už nad "bezprecedentním" počtem zdravotníků zasažených virem ebola vyjádřila znepokojení.

Oběti mezi lékaři a sestrami tvoří téměř 13 procent z celkového počtu mrtvých; podle oficiálních údajů WHO tato nemoc k 26. srpnu měla celkem 1552 obětí a 3062 nakažených.

V Guineji, kde zatím zemřelo 430 lidí, si zdravotní sestry agentuře AFP postěžovaly, že jim chybí i nejzákladnější vybavení k ošetřování pacientů a musí si samy kupovat takové věci, jako jsou rukavice a ochranné oděvy.

Švédové ebolu vyvrátili

V Senegalu lékaři léčí mladého muže z Guineje, který se stal prvním senegalským potvrzeným případem nákazy. To jen posílilo obavy, že se krvácivá horečka, na niž neexistuje žádné očkování a léky jsou jen ve zkušební fázi, rychle šíří do dalších oblastí.

Ve snaze zastavit šíření nemoci v nejpostiženější zemi dnes liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová prodloužila nucené volno většiny státních zaměstnanců. Zároveň jim slíbila, že i nadále budou dostávat mzdu.

Švédští lékaři mezitím na základě testů provedených u pacienta, kterého o víkendu s horečkou hospitalizovali ve stockholmské Karolinské univerzitní nemocnici, nakažení ebolou vyvrátili. Afričan, který údajně do Švédska přicestoval z nemocí zasažené oblasti, prý ale dál zůstane v karanténě. A to do doby, než zdravotníci zjistí jeho přesnou diagnózu.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 000 lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (přibližně 10,4 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 27 minutami

Policisté našli tělo jednoho z pohřešovaných mladíků, utopil se v Sázavě

Potápěči našli v neděli dopoledne v řece Sázavě na Kutnohorsku tělo jednoho z mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali. Byla nařízena soudní pitva. Druhého chlapce policie stále hledá, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Dnes v dopoledních hodinách potápěči z poříčního oddělení Labe nalezli tělo utonulého šestnáctiletého mladíka v řece za jezem u Soběšína. O jeho nálezu jsme již vyrozuměli rodiče. Po druhém chlapci potápěči stále pátrají," uvedla mluvčí.

Chlapci ve věku 15 a 16 let se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Jejich zmizení bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se kromě potápěčů zapojili i psovod a vrtulník s termovizí. Prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Po pohřešovaných mladících bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání.

Kromě toho v sobotu policisté prohledávali řeku Sázavu také u kempu Cíl v Sázavě na Benešovsku. Hledali šestapadesátiletého muže, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl pohřešovaný. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Stovky lidí vyrazily za koupáním k Brněnské přehradě, na místě hrozí dopravní kolaps

U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci museli řešit desítky dopravních přestupků.

Situace byla komplikovaná už v sobotu. "Kvůli silnému provozu doprava na některých místech úplně zkolabovala. Například v Hrázní ulici stála auta ve velmi dlouhé koloně a situaci komplikovala nevhodně odstavená vozidla po obou stranách silnice," uvedl Ghanem.

"Rádi bychom požádali návštěvníky celé rekreační oblasti, aby nejezdili autem a místo toho využili městskou hromadnou dopravu, která je doveze až k Přístavní ulici. V opačném případě je možné, že odpolede a v podvečer budou silnice u přehrady neúnosně přetížené," upozornil Ghanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy