Riskují vše. Ebole už v Africe podlehlo přes 120 zdravotníků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 9. 2014 13:11
K 26. srpnu měla obávaná krvácivá horečka na svědomí celkem 1552 obětí a 3062 nakažených. Podezření na zavlečení infekce nově hlásí Švédsko.
Oběti mezi lékaři a sestrami tvoří téměř 13 procent z celkového počtu mrtvých.
Oběti mezi lékaři a sestrami tvoří téměř 13 procent z celkového počtu mrtvých. | Foto: Reuters

Lagos - Nigérie v neděli potvrdila nový případ nákazy ebolou u lékařky, jejíž manžel - rovněž lékař - už viru stejné choroby podlehl.

Přibylo tak další jméno na rozrůstajícím se seznamu zdravotníků, které epidemie krvácivé horečky v západní Africe postihla.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) už infekci podlehlo více než 120 zdravotních pracovníků a na 240 dalších se nakazilo.

Manžel nakažené lékařky zemřel ve městě Port Harcourt 22. srpna.

Předtím léčil pacienta, jenž byl v kontaktu s Liberijcem, který virus koncem července do Nigérie zavlekl.

Nigerijští lékaři za epidemii zaplatili tvrdou cenu: ze šesti lidí, kteří v nejlidnatější africké zemi na ebolu zemřeli, byli dva lékaři a dvě zdravotní sestry.

WHO už nad "bezprecedentním" počtem zdravotníků zasažených virem ebola vyjádřila znepokojení.

Oběti mezi lékaři a sestrami tvoří téměř 13 procent z celkového počtu mrtvých; podle oficiálních údajů WHO tato nemoc k 26. srpnu měla celkem 1552 obětí a 3062 nakažených.

V Guineji, kde zatím zemřelo 430 lidí, si zdravotní sestry agentuře AFP postěžovaly, že jim chybí i nejzákladnější vybavení k ošetřování pacientů a musí si samy kupovat takové věci, jako jsou rukavice a ochranné oděvy.

Švédové ebolu vyvrátili

V Senegalu lékaři léčí mladého muže z Guineje, který se stal prvním senegalským potvrzeným případem nákazy. To jen posílilo obavy, že se krvácivá horečka, na niž neexistuje žádné očkování a léky jsou jen ve zkušební fázi, rychle šíří do dalších oblastí.

Ve snaze zastavit šíření nemoci v nejpostiženější zemi dnes liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová prodloužila nucené volno většiny státních zaměstnanců. Zároveň jim slíbila, že i nadále budou dostávat mzdu.

Švédští lékaři mezitím na základě testů provedených u pacienta, kterého o víkendu s horečkou hospitalizovali ve stockholmské Karolinské univerzitní nemocnici, nakažení ebolou vyvrátili. Afričan, který údajně do Švédska přicestoval z nemocí zasažené oblasti, prý ale dál zůstane v karanténě. A to do doby, než zdravotníci zjistí jeho přesnou diagnózu.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 000 lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (přibližně 10,4 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy