Nekončící směny, jedno jídlo denně. Olympiádu v Riu opustily na protest tisíce dobrovolníků

Adéla Očenášková
18. 8. 2016 7:03
Olympiáda v brazilském Riu by bez dobrovolníků nebyla, přiznává Mezinárodní olympijský výbor. Momentálně bojuje s jejich nedostatkem. Na 15 000 jich totiž odešlo kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám.
Dobrovolník na hrách v Riu.
Dobrovolník na hrách v Riu. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Na 15 000 dobrovolníků, kteří pomáhali na letní olympiádě v Riu de Janeiro, ze své práce odešlo. Stěžovali si na nedostatek jídla i neplánované směny.

"Prostě zneužívali toho, že jsme pro ně byli ochotni pracovat zadarmo," řekl na adresu pořadatelů Luis Moreira. On sám s pomáháním na olympiádě skončil tento týden. "Myslím, že problémem byl nedostatek ohledu na životy a potřeby lidí."

Na hrách v Riu se původně podílelo 50 000 dobrovolníků, většinou Brazilců. Nyní jich zbylo jen 35 000.

"Práce se stále nevzdalo asi 70 procent dobrovolníků. To, že někteří odešli, jsme vzali v potaz, upravili jsme plán a bez problémů si nyní vystačíme se stávajícím počtem," ujišťuje jeden z organizátorů.

Nebyl ani čas na jídlo

Vše nicméně od počátku doprovázejí zmatky. 

"Museli pracovat dva týdny v kuse a neměli čas na jídlo. Dostávali jen jednu malou svačinu během osmi či devítihodinových směn. Také ve směnách byl chaos," vylíčil Luis Moreira situaci serveru Huffington Post.

S kritikou se setkalo i to, že někteří dobrovolníci si museli cestu do brazilského Ria zaplatit sami.

MOV přiznává, že bez pomoci dobrovolníků by žádná olympiáda nebyla. Navzdory stížnostem a exodu 15 000 lidí ale odmítá pomocné síly odměňovat. Tvrdí, že by to bylo proti "olympijskému duchu".

Vše je o to pikantnější, že Mezinárodní olympijský výbor (MOV) označuje za dobrovolníky i své pracovníky. Ti ale – na rozdíl od "řadových dobrovolníků" – mají zadarmo ubytování, přístup k jídlu i nejlepší místa na stadionech.

Oficiálně má status "dobrovolníka" i předseda MOV Thomas Bach, jenž si ale podle agentury AP přijde na roční příspěvek asi 250 000 dolarů (asi šest milionů Kč). Každý ze čtrnácti členů výkonného výboru pak bude za pomoc při organizování her odměněn více než 20 000 dolary (asi 480 000 Kč).

Odříznuti od sportovních klání

Server New York Daily News napsal, že většina z (nyní již bývalých) dobrovolníků pracovala jinde než u sportovišť a olympijskou atmosféru si tak příliš neužívala. Nejčastěji radili lidem, jak najít cestu ke stadionům, či v rozlehlém olympijském komplexu převáželi pasažéry.

Řidičku stále dělá i třiadvacetiletá Marcelina. Směna jí začíná v šest ráno. "Chtějí po nás, abychom do práce přišli co nejdříve a potom nás v ní drží, jak jen dlouho to jde," řekla televizi CBS News.

Ona sama nepatří mezi ty šťastlivce, kteří mají možnost vidět naživo sportovní hvězdy a napínavá klání. To pětatřicetiletý poloprofesionální cyklista Ivo Siebert svou práci miluje. Stará se totiž o dráhu pro keirin, jednu z disciplín dráhové cyklistiky. Závody si tak užívá skoro stejně jako diváci na stadionu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy