Říkej, že Obama je socialista, radí Palinová Romneymu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
12. 9. 2012 16:30
Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Volební deník nabízí střípky z kampaně

* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.

Někdejší americký prezident Jimmy Carter se ostře pustil do probíhající předvolební kampaně. Vadí mu, že ji ohrožuje "finanční korupce", což v důsledku může vést k ohrožení samotné demokracie.

Jimmy Carter v Jeruzelémě.
Jimmy Carter v Jeruzelémě. | Foto: Reuters

"U nás ve Spojených státech máme jeden z nejhorších volebních procesů na světě a je to prakticky jen kvůli nadměrnému přílivu peněz," prohlásil sedmaosmdesátiletý demokrat, jenž v Bílém domě seděl v letech 1977 až 1981. Kritizoval především takzvané Super PACs, jejichž prostřednictvím lze neomezeně investovat do televizních a dalších inzerátů. Ačkoliv musí být nezávislé na kandidátech, mnohdy za ně dělají "špinavou práci".

Do volebního úterý zbývá necelých osm týdnů. A zástup nervózních republikánů se nahlas táže: "Mitte, co uděláš?" Narážejí tak na skutečnost, že jejich prezidentský kandidát Mitt Romney stále zaostává v průzkumech preferencí. A mnoho příležitostí, jak o sobě dát pořádně vědět celému národu, mu už nezbývá. Podle serveru Politico nedokázal zužitkovat výběr spolukandidáta Paula Ryana ani republikánský konvent, kde oficiálně přijal nominaci.

Jeho největším problémem je, že nedokáže voličům jednoduše vysvětlit, v čem je lepší než Barack Obama, míní například Newt Gingrich, jenž proti Romneymu stál v primárkách. A Sarah Palinová, jež kandidovala coby viceprezidentka v roce 2008, mu v talkshow na stanici Fox News radila: Buď agresivnější, buď neústupný, používej slova jako "nekompetentní" či "socialista".

Na růžích by Mitt Romney neměl ustláno ani v Evropě. Pokud by o prezidentovi USA rozhodovali obyvatelé starého kontinentu, skončil by hluboko v poli poražených. Jak napsal server The Guardian, společnost YouGov oslovila 12 693 respondentů ve Velké Británii, Německu, Francii, Pákistánu, Číně a na Blízkém východě. A vyšlo jim, že Spojené státy by měl v případě Romneyho vítězství radši v průměru každý 20. dotázaný Brit, Němec či Francouz. Lépe pro bývalého guvernéra Massachusetts nevyzněl ani průzkum americké organizace German Marshall Fund. Obama by ho v Evropě porazil poměrem 75 ku 8. 

Předvolební kampaň sice v úterý utichla kvůli výročí útoků z 11. září 2001, Obama to přesto schytal od republikánských blogerů. Vyčinili mu, že ačkoliv voličům "dotěrně" podsouvá své zkušenosti se zahraniční politikou, národní bezpečnost bere na lehkou váhu. Podle statistik, jež zveřejnil konzervativní Institut vládní odpovědnosti (Government Accountability Institute), totiž během 1225 dnů v úřadu vynechal přes polovinu každodenních mítinků se zástupci zpravodajských služeb.

 

Právě se děje

Další zprávy