Říkají, že na svůj věk vypadáte mladší? Přežijete déle

jem
15. 12. 2009 5:55
Dánští vědci zkoumali vztah mladistvého vzhledu a dlouhověkosti

Kodaň - "Cože, vám už je tolik? Vypadáte o deset let mladší!" Jestli často slýcháte tuto větu, mají pro vás dánští vědci zprávu, že se dožijete vysokého věku.

Z výsledků jejich studie, která porovnávala 387 párů dvojčat vyplývá, že lidská tvář může napovědět, kolika let se člověk dožije.

Dánští vědci v rámci bádání požádali zdravotní sestry, budoucí učitele i vybrané vrstevníky, aby odhadovali věk dvojčat na předložených fotografiích.

Dvojčata byla podle BBC fotografována ve věku sedmdesáti, osmdesáti a devadesáti let.

Kód dlouhověkosti

Dlouhověkost ovlivňují části DNA zvané telomery. Tyto části genetického kódu přímo ovlivňují schopnost lidských buněk se množit, neboli celému organismu prodlužují život. Zároveň s tím způsobují, že můžeme vypadat mladší, než ve skutečnosti jsme.

Ze studie, uveřejněné v magazínu Medical Journal Reports, vyplývá, že mladistvost provázejí tzv. delší telomery.

Kratší Telomery jsou naopak spojovány s rychlejším stárnutím a řadou onemocnění.

Tým profesora Kaarea Christensena poté sledoval zdravotní stav vyfocených sourozenců a zjistil, že čím větší byl rozdíl ve vzhledu, tím pravděpodobněji zemřelo to z dvojčat, které na obrázcích působilo starší.

Důvodem rozdílu byly odlišně stavěné části řetězce DNA, zvané telomery (viz box).

Pohlaví ani věk naopak neměly na výsledky testů zjevný vliv.

Co - kromě genetických propozic - naopak podle dánských badatelů výsledek prokazatelně ovlivnilo, je průběh života zkoumaných lidí.

Ti, kteří žili v náročnějších podmínkách, například tvrdě pracovali, měli své roky "zapsány" ve tváři a také dříve zemřeli.

V jakém poměru délku života ovlivňují geny, a do jaké míry prostředí, tým Dána Christensena zatím neumí přesně říci. O tvrzení, že mladistvý vzhled tváře je spolehlivých indikátorem tělesného zdraví, už však podle něj nemůže být pochyb.

 

Právě se děje

Další zprávy