Rijád a Ankara mohou vyslat do Sýrie pozemní vojsko, řekl turecký ministr

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2016 23:11
"Jestliže bude existovat určitá strategie boje proti Islámskému státu, pak by Turecko a Saúdská Arábie mohly podniknout pozemní operaci," oznámil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu. Rijád již poslal na tureckou základnu své vojenské letouny, které mají pomoci v boji s radikály.
Turečtí vojáci hlídají hranice se Sýrií
Turečtí vojáci hlídají hranice se Sýrií | Foto: Reuters

Istanbul - Turecko a Saúdská Arábie by mohly zahájit pozemní operaci proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii. Rijád rovněž posílá na tureckou základnu své vojenské letouny, které mají pomoci v boji s radikály, oznámil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu.

"Jestliže bude existovat určitá strategie boje proti Islámskému státu, pak by Turecko a Saúdská Arábie mohly podniknout pozemní operaci," citovala Çavusoglua turecká média. "Saúdská Arábie také vyslala letadla do Turecka, na základnu Incirlik. Saúdskoarabští představitelé přijeli a základnu si prohlédli. Kolik přesně dorazí letadel, zatím není jasné," dodal Çavusoglu.

Ankara i Rijád podporují syrské povstalce, kteří bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Konflikt, který trvá již téměř pět let, si dosud vyžádal 260 000 obětí.

Chaosu v zemi využili radikálové z hnutí Islámský stát a dalších islamistických organizací a obsadili rozsáhlá území. Postup islamistů se snaží zastavit syrská armáda, kurdské jednotky a ze vzduchu jim pomáhají i letouny koalice v čele se Spojenými státy. Loni na konci září začalo cíle v Sýrii bombardovat i Rusko.

Podle agentur AP a Reuters dnes turecká děla ostřelovala nedávno vydobyté pozice kurdských milic ve vesnici Azaz a blízké letecké základně na severu provincie Halab.

"Turecké ozbrojené síly vypálily granáty na pozice PYD v oblasti Azazu," potvrdil Reuters turecký vládní zdroj. Bojovníky kurdské Strany demokratické unie (PYD) podporují Rusko i USA, zatímco Ankara stranu považuje za teroristickou organizaci.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes podle Reuters potvrdil, že turecké síly na YPG na severu Sýrie zaútočily, a vyzval skupinu ke stažení z oblasti. "Provedeme protiúder proti každému kroku (YPG)," řekl novinářům šéf turecké vlády. "YPG se okamžitě stáhnou z Azazu a okolní oblasti a už se k ní znovu nepřiblíží," prohlásil Davutoglu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby vyzval jak Turecko, tak syrské Kurdy, aby ustoupili a raději se zaměřili na "společnou hrozbu" v podobě bojovníků Islámského státu, kteří kontrolují značnou část Sýrie.

"Naléhali jsme na syrské Kurdy a další síly spjaté s YPG, aby nevyužívali zmatené situace k ovládnutí nového území," uvedl Kirby v prohlášení. "Viděli jsme rovněž zprávy o dělostřelecké palbě z turecké strany a vyzvali Turecko, aby přerušilo toto ostřelování," dodal.

Ruské angažmá v Sýrii nám ukazuje, jaké má skutečně schopnosti, třeba co se týče elektronické špionáže, říká generál Mičánek | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy