Palestinec, který vjel nákladním autem do lidí v Jeruzalémě, nejspíš podporoval Islámský stát

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2017 19:13
Palestinský řidič nákladního auta vjel v izraelském Jeruzalémě do chodců. Čtyři lidi usmrtil, patnáct zranil. Poté ho policisté zastřelili, uvedla agentura Reuters na základě informací z izraelského rádia. Podle policejní mluvčí šlo zřejmě o teroristický útok. Izraelský premiér řekl, že atentátník pravděpodobně podporoval Islámský stát.
Záchranáři na místě útoku v Jeruzalému.
Záchranáři na místě útoku v Jeruzalému. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Na oblíbené promenádě v izraelském Jeruzalémě najel Palestinec s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších 15 utrpělo zranění. Stav jednoho ze zraněných je vážný. Podle izraelských médií byl pachatel na místě zastřelen. Mluvčí jeruzalémské policie prohlásila, že šlo o teroristický útok.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že vše nasvědčuje tomu, že útočník podporoval teroristickou organizace Islámský stát (IS). Podle webu listu Times of Israel se tak vyjádřil při návštěvě místa útoku.

Útok kamionem v Jeruzalémě
Útok kamionem v Jeruzalémě | Foto: Reuters

Řidič si vybral místo pro útok nedaleko promenády Armon Hanaciv na jihu města. Najel v plné rychlosti do hloučku vojáků, kteří právě vystupovali z autobusu. Pak ještě podle očitých svědků couval ve zjevné snaze přejet co nejvíce lidí, než byl nakonec zneškodněn. Média zveřejnila fotku předního skla vozidla, které řídil, s mnoha průstřely.

"Je to teroristický útok," řekla v rozhlase mluvčí policie s tím, že na zemi ležela roztroušená těla. Policie oficiálně incident takto zatím nekvalifikovala. Mezi mrtvými jsou tři ženy a muž, všichni ve věku kolem 20 let.

Podle šéfa policie Roniho Alšeicha pocházel pachatel z arabské čtvrti východního Jeruzaléma a bydlel prakticky nedaleko místa činu. Doposud nebyl v hledáčku policie.

Alšeich řekl novinářům, že nemůže vyloučit, že se útočník nechal inspirovat podobným incidentem v prosinci na vánočním trhu v Berlíně, kde jiný pachatel zabil kamionem 12 lidí.

"Je samozřejmě možné, že byl ovlivněn sledováním televize, ale je obtížné se dostat do hlavy každého jednotlivce a stanovit, co ho ponouklo. Není ale pochyb o tom, že tyto věci mají vliv," řekl Alšeich. To připustil i izraelský premiér. "Víme, že tu máme sérii útoků, a mohla by tu být mezi nimi souvislost, od Francie po Berlín, a nyní v Jeruzalémě," řekl Netanjahu.

Místo, kde v Jeruzalémě najelo nákladní auto do davu.
Místo, kde v Jeruzalémě najelo nákladní auto do davu. | Foto: Reuters

Média útočníka označila jako Fádího Kanbára, který bydlel ve čtvrti Džibál Mukábir ve východní, arabské části Jeruzaléma. Sousedé Kanbára označili za vyznavače fundamentalistické formy islámu - salafismu. Nepatřil ale prý k žádné palestinské politické frakci. Radikální verze salafismu je blízká k ideologii Islámského státu (IS). Ani ten se ale k útoku nepřihlásil.

Netanjahu řekl, že policie čtvrť uzavřela a provádí v ní "akce", o nichž nechtěl sdělit bližší podrobnosti. Podle všeho úřady pátrají po příbuzných a přátelích útočníka.

Incident podle všeho souvisí s více než rok trvající sérii násilných útoků Palestinců na Izraelce, kterých se pachatele většinou dopouštějí noži. Několikrát bylo už ale jako zbraň použito také vozidlo. Od října při podobných incidentech už přišlo o život přes 230 Palestinců a 40 Izraelců.

Útok oslavovalo radikální palestinské hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy. Jeho mluvčí Fauzí Barhúm hovořil podle agentury Reuters o požehnaném hrdinském činu namířeném proti izraelské okupaci a zločinům Izraelců proti Palestincům.

Atmosféru v Izraeli v posledním týdnu poznamenal i rozsudek, v němž byl vojenským soudem uznán vinným ze zabití voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince. Turistický průvodce, který na palestinského útočníka za volantem v obraně střílel, se domnívá, že řada vojáků v místě útoku dnes reagovalo pomalu právě kvůli zmíněnému verdiktu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 48 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy