Řidič náklaďáku před nehodou možná sahal po mobilu. Slovensko oznámilo státní smutek

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2019 15:12
Slovensko v pátek státním smutkem uctí oběti dopravní nehody, při které ve středu na jihu země zemřelo 12 lidí a dvě desítky se jich zranily. O vyhlášení státního smutku, který potrvá od 08:00 do 20:00 SEČ, ve čtvrtek rozhodla vláda. Jeden ze zraněných je nadále v kritickém stavu a policie v případu zahájila trestní stíhání.
Nehoda autobusu a nákladního auta u Nitry.
Nehoda autobusu a nákladního auta u Nitry. | Foto: SME.sk

Státní smutek se na Slovensku navenek projevuje stažením vlajek na půl žerdi a omezením hazardních her.

Premiér Peter Pellegrini po jednání vlády novinářům řekl, že mezi mrtvými jedné z nejtragičtějších dopravních nehod v novodobé historii Slovenska je pět nezletilých. Při srážce nákladního auta a linkového autobusu podle policie zemřeli lidé ve věku 15 až 70 let.

"Slovensko by mělo sdílet smutek s rodinami obětí a uctít památku těch, kteří se po zmíněné tragické nehodě domů již nevrátili," řekl Pellegrini.

V příměstském autobusu cestovali hlavně školáci. Policejní mluvčí Renáta Čuháková řekla, že v autobusu nebyl žádný cizinec. Policie podle Čuhákové v krátké době vyslechne řidiče nákladního auta, který při kolizi utrpěl lehká zranění. Řidič autobusu byl hospitalizován.

Ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská řekla, že nemocnice do domácího ošetření už propustily šest z 20 zraněných.

Slovenská policie zahájila v souvislosti se srážkou nákladního auta a autobusu trestní stíhání pro obecné ohrožení. Ministryně vnitra Denisa Saková ještě ve středu řekla, že auto s nákladem kamení a hlíny bylo zřejmě přetíženo. Ve čtvrtek Saková k možné příčině nehody uvedla, že je třeba vyčkat na výsledky expertiz.

List Pravda napsal, že policie pracuje také s verzí, že řidič nákladního vozu před nehodou sahal po mobilním telefonu v době, kdy sjížděl z kopce. Podle listu řidič zřejmě jel rychleji, a když se snažil vůz dostat pod kontrolu, auto se rozhoupalo.

Autobus se po srážce převrátil a ocitl mimo vozovku, nákladní auto se převrátilo přímo na silnici první třídy nedaleko Nitry, kde se nehoda stala. Vraky obou vozidel podstoupí expertizu.

Nejde o první případ, kdy bude Slovensko držet smutek za oběti dopravní nehody. Stejně země postupovala i v roce 2009, kdy při tragické srážce osobního vlaku a autobusu na středním Slovensku přišlo o život rovněž 12 lidí. Naposledy Slovensko vyhlásilo státní smutek v roce 2016 na den státního pohřbu zesnulého slovenského exprezidenta Michala Kováče.

Slovenská policie zveřejnila záběry z místa nehody:

Slovenská policie zveřejnila záběry z místa tragické srážky kamionu a autobusu | Video: Polícia SR
 

Právě se děje

Další zprávy