Státní smutek se na Slovensku navenek projevuje stažením vlajek na půl žerdi a omezením hazardních her.
Premiér Peter Pellegrini po jednání vlády novinářům řekl, že mezi mrtvými jedné z nejtragičtějších dopravních nehod v novodobé historii Slovenska je pět nezletilých. Při srážce nákladního auta a linkového autobusu podle policie zemřeli lidé ve věku 15 až 70 let.
"Slovensko by mělo sdílet smutek s rodinami obětí a uctít památku těch, kteří se po zmíněné tragické nehodě domů již nevrátili," řekl Pellegrini.
V příměstském autobusu cestovali hlavně školáci. Policejní mluvčí Renáta Čuháková řekla, že v autobusu nebyl žádný cizinec. Policie podle Čuhákové v krátké době vyslechne řidiče nákladního auta, který při kolizi utrpěl lehká zranění. Řidič autobusu byl hospitalizován.
Ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská řekla, že nemocnice do domácího ošetření už propustily šest z 20 zraněných.
Slovenská policie zahájila v souvislosti se srážkou nákladního auta a autobusu trestní stíhání pro obecné ohrožení. Ministryně vnitra Denisa Saková ještě ve středu řekla, že auto s nákladem kamení a hlíny bylo zřejmě přetíženo. Ve čtvrtek Saková k možné příčině nehody uvedla, že je třeba vyčkat na výsledky expertiz.
List Pravda napsal, že policie pracuje také s verzí, že řidič nákladního vozu před nehodou sahal po mobilním telefonu v době, kdy sjížděl z kopce. Podle listu řidič zřejmě jel rychleji, a když se snažil vůz dostat pod kontrolu, auto se rozhoupalo.
Autobus se po srážce převrátil a ocitl mimo vozovku, nákladní auto se převrátilo přímo na silnici první třídy nedaleko Nitry, kde se nehoda stala. Vraky obou vozidel podstoupí expertizu.
Nejde o první případ, kdy bude Slovensko držet smutek za oběti dopravní nehody. Stejně země postupovala i v roce 2009, kdy při tragické srážce osobního vlaku a autobusu na středním Slovensku přišlo o život rovněž 12 lidí. Naposledy Slovensko vyhlásilo státní smutek v roce 2016 na den státního pohřbu zesnulého slovenského exprezidenta Michala Kováče.