Řidič najel do lidí na vánočním trhu, deset jich zranil

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2014 10:29
K útoku došlo ve městě Nantes na západě Francie. Zraněno bylo deset lidí. Pachatel se po činu probodl nožem a utrpěl vážná zranění.
Policisté a záchranáři zasahují ve francouzském městě Nantes, kde řidič úmyslně najel do davu lidí na vánočním trhu.
Policisté a záchranáři zasahují ve francouzském městě Nantes, kde řidič úmyslně najel do davu lidí na vánočním trhu. | Foto: Reuters

Paříž - Neznámý muž v pondělí najel autem do davu lidí na vánočním trhu ve městě Nantes na západě Francie. Zranil deset osob, z toho čtyři vážně. Po činu se probodl nožem a utrpěl rovněž vážná zranění, informovaly světové agentury.

Podle svědků řidič v bílém nákladním voze při činu vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký). Policie ale posléze tuto informaci dementovala.

Místní prokuratura uvedla, že se jedná o "izolovaný čin" a není možné mluvit o terorismu.

Řidič najel okolo 19. hodiny do stánku prodávajícího svařené víno, kolem něhož stála skupina lidí. Vánoční trh byl ihned evakuován a na místě zasahovalo množství policistů, popsali svědci situaci agentuře Reuters. Co za útokem stojí, nebylo jasné. Policie podle agentury AFP našla v jeho autě diář, který nyní zkoumá.

K podobnému incidentu došlo ve Francii již v neděli večer, kdy muž v Dijonu úmyslně najížděl na chodce, rovněž křičel Alláhu akbar a 13 osob zranil. Podle policie tehdy nešlo o teroristický čin, ale o krok duševně vyšinutého jedince.

Francouzský premiér Manuel Valls dal v pondělí najevo znepokojení v souvislosti se sérií podobných činů, které se ve Francii staly během posledních dnů, zároveň však obyvatele země vyzval ke klidu. O několik hodin dříve však prohlásil, že Francie dosud nikdy nebyla tak blízko rizika teroristického útoku.

V sobotu policie na předměstí města Tours zastřelila muže poté, co přišel na policejní stanici s nožem. Tam za stejného zvolání "Alláhu akbar" napadl a zranil tři příslušníky policejního sboru. Zranění byli hospitalizováni a jsou mimo ohrožení života, sdělily úřady. Útok označily za "mimořádně agresivní". I tento útočník byl podle úřadů duševně nevyrovnaný, navíc měl pravděpodobně rodinné problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy