reklama
 
 

Salafista zemřel při pokusu o útok v centru Paříže. V autě měl plynovou bombu, úřady ho sledovaly

AKTUALIZOVÁNO 19. 6. 2017
Svědek natočil dramatické chvíle po neúspěšném útoku islamisty v centru Paříže | Video: twitter/elugeescojonudo |  00:45
Do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Élysées v pondělí odpoledne naboural 31letý Francouz, který byl v evidenci úřadů jako islámský radikál. Při srážce utrpěl těžké popáleniny a brzy poté zemřel. Pařížská prefektura na twitteru upozornila, že oblast včetně přilehlé stanice metra byla uzavřena, už o půl hodiny později nicméně úřady informovaly, že "situace je pod kontrolou". Mezi policisty ani civilisty nikdo nebyl zraněn.

PařížFrancouzská metropole se v pondělí stala terčem dalšího pokusu o teroristický útok, který ale pachateli nevyšel a útočník na místě přišel o život. Muž, který byl podle agentury AFP v evidenci úřadů jako islámský radikál, naboural autem do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Élysées. Jeho vozidlo začalo na místě hořet.

Ministr vnitra Gérard Collomb informoval, že v autě se našla automatická puška s množstvím nábojů, roznětka a plynová bomba, která požár zřejmě způsobila.

Policisté útočníka z vozu vytáhli s vážnými popáleninami - buď byl mrtvý na místě nebo velmi brzy podlehl svým zraněním. Našla se přitom u něho pistole.

Podle vyšetřovatelů byl útočníkem 31letý francouzský občan, který byl kvůli své radikální činnosti v evidenci úřadů od roku 2015. Neměl ale za sebou kriminální minulost. Podle AFP byla i jeho rodina součástí hnutí salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

Pařížská prefektura na twitteru bezprostředně po útoku upozornila, že oblast včetně přilehlé stanice metra byla uzavřena, a vyzvala veřejnost, aby se lokalitě vyhýbala. O půl hodiny později úřady informovaly, že "situace je pod kontrolou" a že mezi policisty a civilisty nikdo nebyl zraněn.

Bulvár Champs-Élysées, který je hojně navštěvován turisty, se stal dějištěm útoku na policii již v dubnu, těsně před prezidentskými volbami. Útočník tehdy jednoho policistu zastřelil.

Ministr Colomb řekl, že incident ukázal, že Francie je neustále v ohrožení. Příští týden hodlá ve vládě předložit návrh zákona, který by opět prodloužil výjimečný stav zavedený před rokem a půl po pařížském masakru, jenž stál životy desítek lidí. Výjimečný stav má pak nahradit posílení pravomocí policie v rámci boje proti ozbrojenému radikalismu na trvalo.

autoři: ČTK, Zahraničí | 19. 6. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama