Slyšel cizí hlasy. Řidič, který v New Yorku najel do lidí, trpí psychickými problémy

ČTK ČTK
19. 5. 2017 12:32
Motivace 26letého Richarda Rojase, který ve čtvrtek vjel do chodců na neyorském Times Square a zabil jednu dívku, policii není jasná. Rojas hovoří jen nesouvisle a jeho prohlášení nedávají smysl. Policie ho obvinila z vraždy a z několika pokusů o vraždu. Podle ní se nejedná o teroristický čin, ale spíše následek řízení pod vlivem drog.
Foto: Reuters

New York - Řidič Richard Rojas, který ve čtvrtek najel na newyorském náměstí Times Square do chodců, jednoho z nich zabil a 22 dalších zranil, měl dlouhodobé problémy s alkoholem i se zákonem a podle svých přátel trpěl také psychickými potížemi.

Motivace 26letého Rojase známa není, neboť podle policie dosud vypovídal pouze nesouvisle a zmateně, podle starosty města Billa de Blasia ale nic neukazuje na teroristický čin.

Policie již ve čtvrtek uvedla, že incident nebyl teroristickým aktem, ale spíše následkem řízení pod vlivem alkoholu či drog. Testy u Rojase podle informací stanice ABC News alkohol v krvi nezjistily, ukázaly ale, že měl v těle syntetický kanabinoid známý jako K2, který má vyvolávat stavy podobné po požití marihuany.

Rojas před nárazem do ochranných sloupků, které jeho další jízdu zastavily, ujel po chodníku či jeho okraji tři bloky. Po nehodě z vozu utekl, ale krátce poté byl zadržen policií a svědky.

"Začal křičet, nevydával žádná slova, jen křičel. Současně mával rukama," prohlásil Ken Bradix, který celou událost viděl. Reuters s odvoláním na vyšetřovatele uvedl, že Rojas po zadržení mluvil o tom, že slyší cizí hlasy, také policisty vyzval, aby ho zastřelili, protože chtěl zabíjet.

Pozadí nehody podle listu The New York Times zatím objasněno nebylo, protože Rojas hovoří jen nesouvisle a jeho prohlášení nedávají smysl. Předpokládá se nicméně, že by ještě v pátek měl předstoupit před soud, který stanoví podmínky vazby.

Rojas byl již obviněn z vraždy a z několika pokusů o vraždu.

Minulost v námořnictvu a problémy s alkoholem

Rojasův kamarád ze sousedství Harrison Ramos řekl AP, že u něj pozoroval zásadní změnu, když se v roce 2014 vrátil ze služby v námořnictvu. "Procházel velmi těžkým obdobím," uvedl Ramos s tím, že se žádné pomoci nedočkal.

Do námořnictva Rojas vstoupil v roce 2011 a sloužil jako elektrotechnik, v zámoří ale nikdy nepůsobil. Ze záznamů vyplývá, že během služby z neupřesněných důvodů strávil dva měsíce ve vojenské věznici a že během pobytu na floridské základně v roce 2012 napadl řidiče taxi a vyhrožoval policistovi smrtí.

Známí tvrdí, že Rojas po návratu z armády hodně pil, poprvé byl ale zadržen kvůli opilosti za volantem již v roce 2008, tedy před službou v námořnictvu. Před týdnem v Bronxu zaútočil nožem na člověka, o kterém se domníval, že mu chce ukrást identitu. Podle přátel Rojas často hovořil o démonech a konspiracích.

Přímo na místě nehody zemřela 18letá dívka z Michiganu, která do New Yorku přijela na rodinný výlet, Rojas najel i do její 13leté sestry. Celkem bylo zraněno 22 lidí, čtyři z nich kriticky.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 26 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy