Řidič dodávky, který v Texasu zavinil nehodu s 13 oběťmi, za jízdy esemeskoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2017 13:46
Řidič dodávky, která se ve středu srazila v Texasu s minibusem, posílal při řízení textové zprávy. Nehoda si vyžádala životy 13 lidí. Chování řidiče popsali svědci, kteří policii upozornili na nebezpečně jedoucí automobil už před nehodou. "Stále dokola sjížděl ze silnice a vjížděl do cesty ostatním," řekl jeden z nich, Jody Kuchler, který viděl i samotnou nehodu. Dvacetiletý řidič dodávky Jack Dillon Young po ní řekl: "Omlouvám se, posílal jsem textové zprávy." Dvanáct lidí zemřelo na místě, třináctý v nemocnici.
Při nehodě dodávky a minibusu zemřelo třináct lidí.
Při nehodě dodávky a minibusu zemřelo třináct lidí. | Foto: Reuters

Houston - Těžká nehoda dodávky a minibusu v Texasu si vyžádala životy 13 lidí, z nichž většina byli starší členové místní baptistické církve. Na chování dvacetiletého řidiče dodávky, který nehodu zavinil, upozornili policii svědci ještě před srážkou. 

Svědek Jody Kuchler v pátek agentuře AP uvedl, že jel po silnici v blízkosti San Antonia, kde se nehoda stala, a všiml si dodávky podivně křižující silnici. "Stále dokola sjížděl ze silnice a vjížděl do cesty ostatním," řekl o chování řidiče Kuchler. Jel za dodávkou asi čtvrt hodiny a rozhodl se zavolat policii. Řekl, aby toho řidiče "přinutili sjet ze silnice, než do někoho vrazí".

Kuchler byl svědkem srážky. Dvacetiletý řidič dodávky Jack Dillon Young po ní řekl: "Omlouvám se, posílal jsem textové zprávy." Jennifer Morrisonová z Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) agentuře AP řekla, že možnost, že se řidič plně nevěnoval řízení, se prověřuje.

Texas jako výjimka

Ve většině amerických států platí zákaz posílat textové zprávy za jízdy, ale Texas je výjimkou a jeho zákon tuto činnost celoplošně nezakazuje. Zákazy mohou vyhlásit jednotlivá města.

Texaský parlament, v něm mají většinu republikáni, státní zákaz používání internetu a posílání textových zpráv za jízdy schválil v roce 2011. Tehdejší guvernér Rick Perry normu ale vetoval s tím, že je to příliš detailní zásah vlády a že nejlepší ochranou je osvěta mezi řidiči.

Středeční nehoda se stala ve venkovské oblasti v zátočině, kde platí rychlostní omezení na 105 kilometrů v hodině. Dvanáct lidí zemřelo na místě, třináctý v nemocnici.

Podle statistiky NTSB si celostátně loni poprvé od roku 2007 dopravní nehody vyžádaly životy více než 40.000 lidí. V Texasu byl zaznamenán nárůst o sedm procent, což bylo o něco více než celostátní průměr.

 

Právě se děje

Další zprávy