Riceová dorazila na historickou návštěvu Libye

mih, Reuters
5. 9. 2008 17:35
Vztahy USA s někdejším nepřítelem se dále zlepšují
Condoleezza Riceová
Condoleezza Riceová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tripolis/New York - Šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová dnes přijela do Libye. Jde o vpravdě historickou návštěvu, jak oznámilo americké ministerstvo zahraničí.

Jedná se totiž o první návštěvu šéfa americké diplomacie v této severoafrické zemi od roku 1953.

Až do roku 2006 byla Libye na americkém seznamu režimů podporujících terorismus. Vzdala se však vývoje zbraní hromadného ničení a její vztahy s USA i dalšími západními zeměmi se v poslední době zlepšují.

Libye slibuje odškodné za Lockerbie

"Jde o historickou zastávku," říká mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. "Znamená to jistě novou kapitolu v americko-libyjských vztazích."

Riceová se setká mimo jiné s libyjským lídrem Muammarem Kaddáfím. Navštíví rovněž další severoafrické země - Tunisko, Alžírsko a Maroko.

Americká ministryně by během návštěvy mohla uzavřít s libyjskou stranou rámcové obchodní a investiční dohody. Politici by však měli jednat o řadě dalších témat včetně vzdělávání, bezpečnosti a politických či kulturních otázek.

V pondělí Libye oznámila, že mimo jiné souhlasí s kompenzacemi pro rodiny obětí teroristického útoku na letadlo nad Lockerbie v roce 1988. Zemřelo tehdy 270 lidí. Libye už dříve uznala, že na atentátu nese část odpovědnosti. Jak rychle se podaří americko-libyjské vztahy dále zlepšovat, bude záležet na tom, jestli Libye tento slib naplní, píše agentura Reuters.

V sobotu podepsala takzvanou smlouvu o přátelství s Kaddáfího režimem také Itálie. Ta slíbila Libyi vyplatit odškodné za období kolonialismu.

Čtěte podrobnosti: Itálie chce smazat hříchy kolonialismu. Odškodní Libyi

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy