Zbraň, která dodala Ukrajině sebevědomí. Sovětské "Karafiáty" rozdrtily kolonu Rusů

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
21. 12. 2022 7:00
Ukrajinské dělostřelecké jednotky v bojích využívají houfnice sovětské výroby. Jednou z nich je i Gvozdika, ruská samohybná houfnice ráže 122 milimetrů z konce 60. let, kterou Ukrajině dodali Češi a Poláci. Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa z Doněckého regionu.
RFE - Ukrajinci v bojích využívají houfnice sovětské výroby | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinští vojáci zbraně sovětské výroby důvěrně znají - například pásové houfnice 2S1 Gvozdika, v překladu Karafiát, byly na obou stranách konfliktu nasazeny už v roce 2014. Tehdy jich Ukrajinci získali hned několik desítek od české společnosti Excalibur Army. V minulosti je měla ve výzbroji československá a poté česká armáda.

"Nikdo nás to s nimi neučil, takže zpočátku to pro nás byl tak trochu experiment," uvedl v reportáži ukrajinský dělostřelec s přezdívkou Saxon, který se nyní s houfnicemi Gvozdika setkal poprvé. Jejich první prototyp vyrobili v Sovětském svazu již v roce 1969. Jsou montovány na obojživelném pásovém podvozku a nabízejí dostřel okolo 15 kilometrů.

Většinu zásob sovětské munice nicméně Ukrajinci v bojích již vyčerpali, uvádí Rádio Svobodná Evropa. "Nyní dostáváme munici vyrobenou v Evropě - hlavně z Litvy, České republiky a Polska," uvedl v reportáži ukrajinský dělostřelec s přezdívkou Saxon. "Nedávno jsme dostali i experimentální várku munice ukrajinské výroby. Vyzkoušeli jsme ji a nebyla vůbec špatná. Její výkon je docela dobrý," dodal.

Saxon byl mimo jiné součástí jedné z prvních ukrajinských jednotek, které 24. února, kdy ruské jednotky napadly Ukrajinu, zahájily palbu na nepřátelskou kolonu. "Vystřelili jsme asi 40 ran a s pomocí naší pěchoty zničili konvoj. Poté, co jsme viděli, že je dokážeme porazit, byla naše morálka vysoká. Bylo to velmi důležité pro naši motivaci," vzpomínal v reportáži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy